Bezemisyjne pojazdy – w sumie 47 sztuk - trafią do większości miejskich jednostek, m.in. do Urzędu Miasta, Zarządów Dróg Miejskich i Transportu Publicznego, a także do Straży Miejskiej. Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych samorządy są zobowiązane do wymiany floty samochodów i posiadania 10 proc. pojazdów zeroemisyjnych od 2022 r.

„Przekazuję w Państwa ręce kluczyki do 17 samochodów elektrycznych, którymi dzisiaj wyjedziecie na krakowskie ulice, i które będą pomagały w wypełnianiu waszych codziennych obowiązków. Do końca roku takich pojazdów będzie 47. Kraków jest pionierem walki ze smogiem. Mieszkańcy naszego miasta wymienili 45 000 pieców węglowych. Dbamy o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej – wszystkie jeżdżące po mieście autobusy spełniają co najmniej wysoką normę Euro 5. Zmiany w zakresie pojazdów osobowych zaczynamy od siebie – samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe. Do końca roku 2024 będą stanowiły 30 procent floty Gminy Miejskiej Kraków” - powiedział podczas ceremonii przekazania samochodów Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Wybrane w przetargu pojazdy to Hyundai Kona Electric w wersji standardowej. Oznacza to moc na poziomie 136 KM i baterię o pojemności 39,2 kWh, zapewniającą ok. 289 km zasięgu po pełnym naładowaniu (cykl WLTP). Cena takiego samochodu wynosi 165 900 zł, jednak Miasto Kraków zdecydowało się na usługę wynajmu długoterminowego. Auta dostarczyła firma Arval Service Lease Polska.

„Zdecydowaliśmy się na przyjęcie formuły najmu długoterminowego samochodów na 3 lata. Przyjęty okres jest optymalny ze względu na dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów pojazdów elektrycznych oraz zwiększającej się stale oferty rynkowej. Poza wynajmem pojazdów, KHK S.A. w postępowaniu przetargowym wyłonił też dostawcę 39 wewnętrznych stacji ładowania dla jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej. Warto dodać, że stacja ładowania na terenie Ekospalarni jest zasilana prądem wytworzonym przez ogniwa fotowoltaiczne. Prąd ten jest zatem w stu procentach czysty i ekologiczny – zapewnił Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.