Po Porsche 911 GT3 RS, Bugatti Chironie i Land Roverze Defenderze duński producent kultowych klocków wypuszcza na rynek kolejny zestaw, o którym tak samo będą marzyć dzieci jak i ich rodzice z benzyną we krwi. We współpracy z Lamborghini Lego opracowało model hybrydowego supersamochodu Sian FKP 37. Wygląd został zmniejszony w skali 1:8 i odwzorowany jeszcze dokładniej niż w przypadku poprzednich projektów Lego Technic. Zestaw składa się z 3696 klocków (to więcej niż np. wspomniany Chiron), a po ich złożeniu model mierzy 60 cm długości, 25 cm szerokości i 13 cm wysokości. Z założenia jest przeznaczony dla pełnoletnich „dzieci”...

Konstruktorzy Lego dokładnie odwzorowali silnik V12, układ napędu 4x4, aktywny spoiler i układ zawieszenia. Drzwi oczywiście otwierają się do góry, jednak z technicznego punktu widzenia najbardziej spektakularna jest skrzynia: sekwencyjna, aż 8-biegowa, sterowana za pomocą manetek przy kierownicy. Od spodu widać cały zestaw kół zębatych. Coś niesamowitego!

Elementy karoserii wykonano w kolorze limonkowym – pasującym do Lamborghini, jednak niedokładnie takim, jak nosił premierowy egzemplarz Siana FKP 37, prezentowany minionej jesieni na salonie IAA we Frankfurcie (był to o wiele mniej jaskrawy odcień zieleni, zgniły ze złotym połyskiem). Perfekcyjnie prezentują się za to złote felgi ze szprychami w kształcie litery Y. Pod przednią maską znalazła się jeszcze wyjmowana torba, kolejnym „michałkiem” jest tabliczka z nazwą modelu, do położenia na półce.

Złożenie zestawu trwa ok. 14 godzin, czyli to zabawa na 4-6 wieczorów. Całość jest zapakowana w oryginalne pudło inspirowane karoserią Lamborghini. Każdy model ma swój indywidualny numer seryjny, który jednocześnie jest kodem dostępu do ekskluzywnych treści w sieci, m.in. wywiadów wideo z ekspertami Lamborghini i Lego. Poza instrukcją w pudełku znajdują się także dwie elegancko wydane broszury o Lamborghini Sianie FKP 37, które będą się dobrze prezentować na stoliku kawowym.

Podobnie jak oryginał, Sian w skali 1:8 kosztuje „kupę siana”: w Polsce został wyceniony na 1650 zł (na pozostałych rynkach 379,99 euro/dolarów; 349,99 funtów). Od 1. czerwca ma być dostępny w butikach Lego oraz na Lego.com. W pozostałych punktach sprzedaży pojawi się 1. sierpnia.

Sian FKP 37 – co to znaczy?

Lamborghini Sian FKP 37 (ten oryginalny, nie z klocków) powstał na cześć Ferdynanda Karla Piecha – urodzonego w 1937 r. i zmarłego w 2019 r. słynnego inżyniera, innowatora technicznego i wieloletniego szefa Volkswagena. To za jego rządów Lamborghini stało się częścią koncernu VW, był też inicjatorem budowy Bugatti Veyrona i Chirona, który także doczekał się repliki z lego.

„Sian” oznacza w dialekcie bolońskim błyskawicę i odnosi się do hybrydowego układu napędowego auta. Łącza moc silnika spalinowego i elektrycznego wynosi 819 KM, co pozwala rozpędzać się w 2,8 s 0-100 km/h i osiągać maksymalnie 350 km/h. W układzie hybrydowym zamiast akumulatora zastosowano lżejsze, a także dające się szybciej ładować i rozładowywać superkondensatory.

Lamborghini Sian FKP 37 jest limitowane do 63 egzemplarzy (to z kolei nawiązanie do roku założenia firmy) i wszystkie były już sprzedane w momencie debiutu auta we wrześniu 2019 r. Jeśli ktoś się nie załapał do ekskluzywnego nabywców, to zestaw Lego Technic jest w tej chwili jedynym sposobem by stać się właścicielem Lamborghini Siana FKP 37, i przede wszystkim jego budowniczym – takiej możliwości posiadacze oryginału nie mają.