• Morze i góry - te kierunki Polacy wybierali najczęściej
  • Wyniki wskazują, że jeździmy dalej niż rok temu
  • Statystki sugerują, że większość z nas pokonuje dziennie mniej niż 80 km

Najchętniej nad morze

Raport skupia się nie tylko na konkretnych miastach, ale wskazuje na trendy dotyczące regionów i kierunków. Wśród metropolii dominowały Warszawa, Poznań i Kraków, ale zdaniem NaviExpert w minione wakacje bardzo chętnie jeździliśmy też nad polskie wybrzeże. Tam najczęściej nawigacja kierowała nas do Trójmiasta, Władysławowa i oddalonego bardziej na zachód Kołobrzegu.

NaviExpert i Mazda podsumowują wakacje 2021 1 Foto: Mazda / Auto Świat
NaviExpert i Mazda podsumowują wakacje 2021 1

Jak w góry, to w Tatry

Polska ma dość nietypową dla europejskich krajów zależność, że "nad morze" jeździ się na północ, a "w góry" na południe. U naszych unijnych sąsiadów często jest zupełnie odwrotnie. A więc w tym roku na południe Polski najwięcej urlopowiczów pojechało w Tatry. Wśród popularnych miejsc pojawiła się też Kotlina Kłodzka oraz Pieniny.

Uroki wschodniej Polski

Wiele osób postanowiło też zwiedzić województwo warmińsko-mazurskie i Kaszuby. Czyżby nadchodził renesans turystyczny dla wschodniej Polski? Wszystko na to wskazuje, bo twórcy raportu donoszą o utrzymującym się od ubiegłego roku zainteresowaniu podróżami lokalnymi, także do mniej oczywistych destynacji.

Wakacje 2021 statystyki Mazda, NaviExpert  Foto: Mazda / Auto Świat
Wakacje 2021 statystyki Mazda, NaviExpert

Dalej niż rok temu, ale bliżej niż kiedyś...

570 km - tyle wyniósł średni miesięczny dystans pokonywany przez użytkownika aplikacji zarówno w lipcu jak i w sierpniu. To wyraźny wzrost względem 2020 r., ale wciąż wiele mniej niż w 2019, kiedy to jeździliśmy średnio 680 km. Być może jeszcze nie wróciliśmy do normalności, ale doskonale widać, że Polacy chcą jeździć coraz dalej.

Co jeszcze wie o klientach NaviExpert?

Ze statystyk pochodzących z urządzeń wynika, że około 62 proc. kierowców najczęściej pokonywała dziennie nie więcej niż 80 km. Dalej poruszało się już tylko 20 proc. użytkowników. Kolejne 14 proc. to już "ludzie drogi", którzy pokonywali trasy o długości między 200-500 km. Tylko niewielki odsetek siedzących "za kółkiem" pokonywał jeszcze dłuższe trasy.

Dane pochodzą od użytkowników NaviExpert, którzy w okresie 26.06 - 31.08.2021 r. pokonali dziennie min. 5 km.