Minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna podczas konferencji rozpoczynającej Kampanię Parkingową w Warszawie powiedział, że rozporządzenie jest w uzgodnieniach międzyresortowych i jest szansa, że do końca września podpisze je premier Tusk, co pozwoli wprowadzić je w życie od października.

Celem tej ogólnopolskiej kampanii, pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?", ma być skuteczne przeciwdziałanie blokowaniu miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Kampanię już po raz piąty organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Nowy projekt, przygotowany wspólnie przez MSWiA oraz Komendę Główną Policji, ma wprowadzić wyższe kary dla bezprawnie zajmujących tzw. koperty - miejsca przeznaczone do parkowania przez samochody osób niepełnosprawnych.

- Ale oczywiście każde prawo, nawet najlepsze, nie kończy sprawy, tylko ją zaczyna. To, co musimy zrobić, to musimy zrobić wspólnie, tzn. policjanci, którzy będą egzekwować ten przepis, ale także media, które będą pokazywać naruszanie tego przepisu - zaznaczył Schetyna.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski tłumaczył, że wolne miejsca parkingowe dla osób, które ich potrzebują, są sprawą kluczową. Jego zdaniem, najistotniejsze są planowane zmiany w prawie - chodzi o toczące się prace nad nowelizacją przepisów ustawy o ruchu drogowym, które dałyby podstawę odholowania pojazdu bezprawnie zaparkowanego na "kopercie" na parking strzeżony, na koszt właściciela oraz o projekt rozporządzenia MSWiA zakładający wyższe kary.

W tegorocznej Kampanii Parkingowej, która rozpoczęła się w czwartek, uczestniczy ponad 100 polskich miast (m.in. Warszawa, Kraków, Gdynia i Gdańsk) i wielu partnerów, w tym policja oraz straż miejska. W ramach kampanii, promowanej także w mediach, rozdanych ma zostać 250 tys. ulotek i 20 tys. plakatów, pojawi się również reklama zewnętrzna.

Źródło: PAP; Zdjęcie: www.niepelnosprawni.pl