Wyjazdy na "Wszystkich Świętych" to dobra okazja, by sprawdzić, ile można zapłacić za zatankowanie samochodu. Nietrudno zgadnąć, że podróżując wygodnie i szybko autostradą możemy oczekiwać wyższych cen na stacjach. Ale czy tak jest w istocie?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

"Tuż przed Wszystkimi Świętymi postanowiliśmy przyjrzeć się cenom benzyny 95, oleju napędowego oraz gazu LPG. Na podstawie informacji zawartych na paragonach, przyporządkowaliśmy je do poszczególnych rodzajów dróg. Nasze wyniki zestawiliśmy z danymi z systemu Yanosik, w którym kierowcy oprócz bieżącej sytuacji na drodze informują o aktualnych cenach paliw na stacjach. Na tej podstawie powstał rzetelny raport, w którym prezentujemy najdroższe i najtańsze do tankowania trasy" – wyjaśniła Antonina Grzelak.

Przeczytaj także: Rekordowe ceny paliw. Psychologiczna bariera za diesla przełamana

Średnie ceny paliw z podziałem na typy dróg Foto: PanParagon
Średnie ceny paliw z podziałem na typy dróg

Przy autostradzie drożej? Bez wątpienia! Różnica może sięgać nawet kilkudziesięciu groszy na litrze w porównaniu z trasami niższych kategorii. W przypadku gazu LPG można przepłacić średnio nawet 36 gr. Nieco mniejsza różnica dotyczy zaś oleju napędowego i benzyny (średnio ok. 31 groszy). Co więcej, wybór autostrady także ma znaczenie. Pod względem kosztów paliw najdroższą autostradą okazała się A2.

W raporcie sprawdzono także drogi ekspresowe (zależnie od paliwa przodują S3, S12 i S52) i krajowe (w czołówce rankingu DK23, DK24 i DK18).

Najdroższe drogi pod względem cen paliw Foto: PanParagon
Najdroższe drogi pod względem cen paliw

Na drodze krajowej bywa równie drogo co na autostradzie!

"W niektórych przypadkach ceny paliw na drogach krajowych dorównały cenom autostradowym. Taka sytuacja widoczna na drodze numer 24, gdzie za litr oleju napędowego zapłacimy średnio taką samą kwotę jak na najdroższej pod tym względem A6. Warto zaznaczyć, że DK24 jest często wybierana jako trasa zastępcza dla A2. To może tłumaczyć wysokie ceny diesla na stacjach w jej najbliższej okolicy" – wyjaśniła Antonina Grzelak.

Przeczytaj także: Lublin: Autobusy z dieslami tańsze od elektrycznych trolejbusów. Spora różnica!

Nie zapomniano także o najbardziej przystępnych cenowo trasach w Polsce. Zależnie od rodzaju tankowanego paliwa bardziej przystępnych cen można oczekiwać m.in. na A1 i A6 czy DK47 i DK 88. Na uwagę zasługuje m.in. wyróżnienie drogi DK24, na której łatwo o dość drogiego diesla i tanią benzynę.

Najtańsze drogi pod względem cen paliw Foto: PanParagon
Najtańsze drogi pod względem cen paliw

Naturalnie ceny to nie wszystko. Eksperci wskazują także, by nie kierować się tylko najniższymi kosztami tankowania szczególnie w sytuacji, gdy odwiedzamy stację nieznanego nam operatora. Tanie tankowanie w przypadkowym miejscu może nas ostatecznie bardzo dużo kosztować, gdy auto skończy na lawecie z uszkodzonym układem paliwowym.