Sprawa nierzetelnych pomiarów prędkości zainteresowała posła Józefa Lassotę, który do ministra Joachima Brudzińskiego wystosował interpelację, pytając o słuszność stosowania przez policję urządzeń Polcam i VideoRapid. Są to urządzenia instalowane zwykle w nieoznakowanych radiowozach, a służą do nagrywania łamiących przepisy kierowców. Najczęściej chodzi oczywiście o łapanie osób przekraczających prędkość, szczególnie na drogach poza miastami, w tym np. na „ekspresówkach” i autostradach.

Problem w tym, że urządzenia te zapisują własną prędkość radiowozu, a nie prędkość kontrolowanego samochodu. Bardzo ważne jest zatem, by policyjny samochód utrzymywał tę samą odległość pomiędzy pojazdami – w innym przypadku pomiar nie będzie dokładny. Uzasadniając swoją interpelację, poseł przywołał konkretny przykład sprawy z Lublina, która zakończyła się wyrokiem Sądu Rejonowego w tym mieście. W listopadzie 2017 r. orzeczono, że materiał dostarczony przez policję pozwalał jedynie ustalić prędkość radiowozu, a nie obwinionego pojazdu. Sąd w tym przypadku przyznał, że urządzenie PolCam jest dopuszczalne do użytku i zgodnie z przepisami, ale jego dokładność i wiarygodność jest dyskusyjna. W tym konkretnym przypadku policja nie potrafiła np. wyjaśnić, dlaczego, gdy widać hamowanie „namierzonego” samochodu, na nagraniu wideo ni widać spadku prędkości. Poseł przypomina też, że według wyroku Sądu Rejonowego w Katowicach ze stycznia 2018 roku, nagranie z wideorejestratora nie może być obiektywnym dowodem w sprawie sądowej. Także i w tym przypadku sąd uniewinnił oskarżonego.

Poseł Józef Lassota pytam ministra Joachima Brudzińskiego, jakie działania będzie prowadzić w tej kwestii, aby rozwiązać problem ewidentnie wadliwych wideorejestratorów? Jak dużo obecnie jest wystawianych mandatów karnych na podstawie takich pomiarów? A także, dlaczego pomimo sądowych wyroków, nadal wykorzystywane są systemy zawodne, których pomiary można zakwestionować. Będziemy śledzić tę sprawę. Ministerstwo ma na odpowiedź nie więcej niż 21 dni.

Najpopularniejsze rejestratory samochodowe według serwisu Skąpiec.pl

Rejestrator samochodowy MIO MiVue C325

MIO MiVue C325 Foto: Auto Świat
MIO MiVue C325

Zestawienie otwiera rejestrator samochodowy marki MIO, wyróżniający się przekątną ekranu LCD wynoszącą 2 cale oraz maksymalną rozdzielczością nagrywania 1920 x 1080 pikseli. Model ten wyposażono w tryb nocny, dzięki temu gwarantuje efektywną pracę nawet przy złym oświetleniu drogi. Plusem jest to, że po uruchomieniu silnika auta kamera automatycznie się włącza, dlatego nie musimy o tym sami pamiętać. Urządzenie wzbogacono o wygaszacz ekranu, opcję regulacji jasności obrazu oraz zaawansowany układ optyczny, składający się z pięciu bardzo dobrej jakości szklanych soczewek oraz filtru podczerwieni. Pliki zapisywane są w formacie MP4, sprzęt ma też wbudowany mikrofon oraz obsługuje karty pamięci MicroSD. Sprawdź cenę.

Rejestrator samochodowy Tracer MobiMirror

Tracer MobiMirror Foto: Auto Świat
Tracer MobiMirror

W porównaniu do powyższego modelu, rejestrator jazdy producenta Tracer ma przekątną ekranu LCD wynoszącą 4,3 cala. Urządzenie pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Ponadto również wyposażono go w tryb nocny, który docenią szczególnie kierowcy podróżujący w godzinach wieczornych. Przednia kamera rejestruje obraz o szerokości 170, natomiast tylna 120 stopni. Urządzenie nagrywa w pętli (jeśli karta zostanie zapełniona, obraz zapisywany jest w miejsce najstarszego nagrania) oraz ma wejście miniUSB. Ponadto wyposażono go w system detekcji ruchu. Dodatkowo przykuwa uwagę swoim nowoczesnym wyglądem – sprzęt doskonale prezentuje się w samochodzie. Sprawdź cenę.

Rejestrator samochodowy SmartGPS DVR-1300L

SmartGPS DVR1300L Foto: Auto Świat
SmartGPS DVR1300L

Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazł się rejestrator samochodowy SmartGPS DVR-1300L, który wyróżnia się szerokokątnym obiektywem 160 stopni. Dzięki procesorowi Ambarella, filmy mogą być nagrywane w wysokiej rozdzielczości (SuperHD 2304x1296, 2560x1080 lub FullHD 1920x1080). Model ten ma liczne funkcje, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort jazdy, między innymi detekcję ruchu czy alert zmęczenia – wideorejestrator poinformuje nas o konieczności odpoczynku, po przebyciu wyznaczonej trasy. Ponadto sprzęt ma wbudowany czujnik wstrząsowy, mikrofon oraz głośnik, a także możemy umieścić w nim kartę pamięci SDHC do 128 GB. Sprawdź cenę.

Rejestrator samochodowy Manta MM313

Manta MM313 Foto: Auto Świat
Manta MM313

W zestawieniu znalazł się również rejestrator samochodowy producenta Manta, który wyróżnia się trybem nocnym, gwarantującym bezpieczeństwo w godzinach wieczornych oraz przekątną ekranu LCD wynoszącą 2,4 cala. Filmy mogą być nagrywane w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Urządzenie wyposażono w złącza miniUSB, miniHDMI oraz czytnik kart pamięci MicroSD. Obraz rejestrowany jest automatycznie po uruchomieniu silnika pojazdu. Sprzęt również wzbogacono o detekcję ruchu. Przyda się również wbudowany, trwały mikrofon. Sprawdź cenę.

Rejestrator samochodowy Tracer MobiFinest

Tracer MobiFinest Foto: Auto Świat
Tracer MobiFinest

Zestawienie zamyka drugi model rejestratora samochodowego oferowanego przez markę Tracer. Urządzenie ma wyświetlacz o przekątnej ekranu 3 cala. Zapewnia maksymalną rozdzielczość nagrywanych filmów 1920 x 1080 pikseli. Ponadto wyróżnia się kątem widzenia 170 stopni. Identycznie jak powyższy zaprezentowany sprzęty, Mobi Finest wzbogacony został o tryb nocny. Wyposażono go również o opcję nagrywania w pętli, dzięki temu obraz jest cały czas rejestrowany podczas jazdy. Urządzenie ma wbudowane wejście miniUSB i mikrofon oraz obsługuje karty pamięci MicroSD. Model ten wykonano z trwałych materiałów oraz części, dzięki temu gwarantuje bezproblemowe działanie przez lata. Sprawdź cenę.