Auto Świat Wiadomości Aktualności Europejska dyrektywa dotycząca prawa jazdy na finiszu. Znamy szczegóły

Europejska dyrektywa dotycząca prawa jazdy na finiszu. Znamy szczegóły

Prace nad nową europejską dyrektywą dotyczącą praw jazdy zbliżają się do końca, a my właśnie poznaliśmy jej szczegóły. Mowa m.in. o nowym europejskim prawie jazdy, okresie próbnym dla kierowców oraz możliwości wcześniejszego zdobycia uprawnień.

Prawo jazdy dokument
Prawo jazdy dokumentAuto Świat
  • Parlament Europejski i Rada Europy doszły do porozumienia w sprawie nowej dyrektywy dotyczącej praw jazdy. To oznacza, że prace w końcu zmierzają do końca
  • Zmian ma być sporo, ponieważ dyrektywa zakłada wprowadzenie nowego europejskiego prawa jazdy, okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców, obniżenie wieku, kiedy można zdobyć uprawnienia, a także obowiązkowe badania lekarskie
  • Jeśli dyrektywa wejdzie w życie, to nowe przepisy zaczną obowiązywać w okolicach 2030 r.
  • Swoje prawo będą musiały dostosować wszystkie kraje UE

Jeśli dyrektywa zostanie przegłosowana i zaakceptowana przez kraje członkowskie, to poszczególne państwa będą miały cztery lata na wdrożenie zmian i dostosowanie się do nowego europejskiego prawa. Mówimy więc o okolicach 2030 r., a prace nad dyrektywą zbliżają się do końca. Właśnie porozumiały się Parlament Europejski i Rada Europy. Co ustalono?

Przeczytaj także: Włączyli dzisiaj. Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa. Dwa ograniczenia prędkości

Będzie można jeździć z prawem jazdy w telefonie po całej Unii

W Unii Europejskiej miałoby zostać nowe prawo jazdy. Będzie cyfrowe i akceptowane we wszystkich państwach. To oznacza, że będzie można po całej Europie jeździć tak jak teraz w Polsce z mObywatelem. W Polsce kierowca może się podczas kontroli wylegitymować się mPrawem jazdy. Poza granicami naszego kraju taka opcja nie istnieje, a policjanci spoza Polski nie akceptują naszego elektronicznego dokumentu.

Od 2030 r. będziemy mogli mieć europejskie prawo jazdy na telefonie w Europejskim Portfelu Tożsamości Cyfrowej. Będzie działać na terenie całej Unii.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Prawo jazdy. Okres próbny dla młodych kierowców

To zmiana, o której debatowano od dłuższego czasu. Dla świeżo upieczonych kierowców ma zostać wprowadzony dwuletni okres próbny. Podczas niego ma obowiązywać zerowy limit alkoholu w całej Unii Europejskiej. Będzie dotyczył wszystkich kierowców, którzy uzyskają uprawnienia do kierowania pojazdami.

Urzędnicy dają sobie sześć miesięcy od wejścia w życie dyrektywy na opracowanie specjalnej plakietki, którą taka osoba będzie musiała oznaczać swój samochód.

Obowiązkowe badanie lekarskie. Na polskich kierowcach zmiany nie zrobią wrażenia

W tej sprawie mamy bardziej rygorystyczne przepisy niż wiele krajów europejskich. Również proponowane zmiany na nikim nad Wisłą nie zrobią wrażenia. Unia wprowadzi obowiązkowe badania lekarskie przed uzyskaniem uprawnień. Prawo jazdy będzie miało maksymalnie 15 lat ważności, dokładnie tak jak u nas.

W sprawie obowiązkowych badań lekarskich przy wymianie prawa jazdy i kwestii starszych kierowców kraje Unii mają mieć pełną dowolność w ustalaniu przepisów.

Prawo jazdy dla młodszych. Jakie są pomysły?

Dyrektywa zakłada, że prawo jazdy kategorii B będzie mógł zdobyć już 17-latek. Do osiągnięcia pełnoletności mógłby jeździć tylko z osobą dorosłą, która nie ma na koncie poważnych wykroczeń drogowych. Polska prezydencja ma w tej kwestii dopracować jeszcze szczegóły nowego rozwiązania. Obniżony ma być także wiek, w którym będzie można zdobyć uprawnienia do kierowania większymi pojazdami. W przypadku ciężarówek z 21 do 18 lat, a autobusów z 24 do 21.

Autor Filip Trusz
Filip Trusz
Zastępca Redaktora Naczelnego AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków