Będąca obecnie w sprzedaży Klasa A (od 2012 roku) miała zmienić wizerunek marki Mercedes-Benz, kojarzonej z eleganckimi samochodami dla starszych osób. Kompaktowy hatchback o atrakcyjnej stylistyce został skierowany do młodszych klientów oraz tych, którzy wcześniej nie jeździli Mercedesem. Ten cel udało się osiągnąć. Średni wiek użytkownika Klasy A spadł o ponad 13 lat, a model ten stał się jednym z bestsellerów.

Wiemy już coraz więcej o nadchodzącej, czwartej generacji kompaktowego hatchbacka Mercedesa. Na początek niemiecki producent postanowił pochwalić się wnętrzem samochodu, które ma wyznaczyć nową jakość w segmencie C premium. Kokpit Klasy A ma być po prostu „wow”, i rzeczywiście taki jest. Przynajmniej w topowej wersji wyposażenia.

Mercedes Klasy A – nowoczesny luksus

Ozdobny panel rozciąga się od lewych drzwi do prawych, sprawiając wrażenie jakby był jednym elementem. Za dopłatą będzie można zażyczyć sobie ambientowe podświetlenie tej sekcji oraz wylotów powietrza w kształcie turbin. Nowa Klasa A, tak jak najnowsze Mercedesy, otrzyma cyfrowy zestaw wskaźników, połączony z ekranem systemu informacyjno-rozrywkowego. Pod szklaną powierzchnią znajdują się dwa wyświetlacze, dostępne w trzech rozmiarach (zleżnie od poziomu wyposażenia): oba 7-calowe, 7-calowy i 10,25 cala oraz dwa o przekątnej 10,25 cala.

Nowy Mercedes Klasy A - wnętrze
Nowy Mercedes Klasy A - wnętrze

W ofercie znajdą się trzy rodzaje przednich foteli: standardowe, komfortowe i sportowe ze zintegrowanymi zagłówkami. Dostępny będzie też pakiet wielokonturowych foteli, znanych z modeli wyższych klas, wyposażonych dodatkowo w funkcje masażu, wentylowania i podgrzewania. Wielofunkcyjna kierownica pochodzi z flagowej Klasy S.

Mercedes Klasy A – większy i praktyczniejszy

Wnętrze nowej Klasy A będzie nie tylko lepiej wykonane niż do tej pory, ale również przestronniejsze. Wszyscy pasażerowie będą mieć więcej miejsca na ramiona (+9 mm z przodu i 22 mm z tyłu), łokcie (+35 mm z przodu i 36 mm z tyłu) oraz głowę (+7 mm z przodu i 8 mm z tyłu). Kolejnym plusem będzie łatwiejszy dostęp do tylnej kanapy. Pojemność bagażnika powiększy się o 29 l względem poprzednika – do 370 l. Pakowanie ułatwi szerszy o 20 cm otwór załadunkowy.

Ponadto projektanci poprawili widoczność we wszystkich kierunkach. Trudniej będzie nie zauważyć innego pojazdu czy pieszego. Zasłonięty obszar został zmniejszony o 10 proc. w porównaniu z dotychczasowym modelem. Osiągnięto to przez „odchudzenie” słupków A, B i C oraz umieszczenie lusterek bocznych na panelach drzwiowych, a nie w samych rogach. Z tyłu zamontowano dłuższą wycieraczkę.

Mercedes Klasy A – kiedy w slonach?

Nowy Mercedes Klasy A zapowiada się interesująco. Jesteśmy jeszcze bardziej ciekawi, jak ten model zmieni się na zewnątrz. Światowa premiera nowego hatchbacka odbędzie się w marcu 2018 roku podczas salonu w Genewie, a sprzedaż najprawdopodobniej rozpocznie się w wakacje.

Mercedes Klasy A - wizualizacje

O nowej generacji tego modelu pisaliśmy już wcześniej, przedstawiając jego wizualizacje. Tak mniej więcej ļbędzie to auto wyglądać. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Nowy Mercedes klasy A - wizualizacja
Nowy Mercedes klasy A - wizualizacja

.