W czerwcu 2021 r. w kodeksie drogowym zaczęły obowiązywać nowe przepisy, w których piesi mają pierwszeństwo nie tylko na przejściu, ale i przy wchodzeniu na nie. Dodatkowo zasady ruchu drogowego mówią jasno — na drodze z więcej niż jednym pasem ruchu, kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, jeśli pojazd na pasie obok również się zatrzymuje. Ma to chronić wchodzącego na przejście, który może nie być widoczny za zatrzymującym się autem.

Jak pokazuje filmik opublikowany na kanale "MZA ku przestrodze" na YouTube, nie wszyscy uczestnicy ruchu pamiętają o takich regułach.

Milimetry od tragedii

Do zdarzenia doszło na warszawskim Żoliborzu, a cały materiał zarejestrowała kamera w autobusie. Kierująca pojazdem zatrzymała się przed przejściem dla pieszych na dwupasmowej drodze, aby przepuścić dziewczynkę. W momencie, gdy dziecko było już w połowie drogi, jadący lewym pasem Seat przejechał przez przejście, mijając je o włos. Jak podaje informacja MZA, kierująca białym kombi kobieta, nie zareagowała na próbę nawiązania rozmowy przez kierującą autobusem. Sprawa została zgłoszona na policję, a dziewczynce na szczęście nic się nie stało.

Pierwszeństwo na przejściu

Mrożące krew w żyłach wideo jest przykładem zachowań, które w wielu wypadkach prowadzą do tragedii. Z tego powodu przypominamy o ostrożności i przestrzeganiu obowiązujących przepisach ruchu drogowego, które dają pieszemu pierwszeństwo na, jak i przed przejściem dla pieszych. W przypadku nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu może nam grozić bardzo wysoki mandat. Według nowego taryfikatora od 17 września za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, grozi kara 1500 zł oraz 15 punktów karnych.