- Jeśli dyrektywa zostanie przegłosowana i zaakceptowana przez kraje członkowskie, to poszczególne państwa będą miały cztery lata na wdrożenie zmian i dostosowanie się do nowego europejskiego prawa
- Zmian spodziewamy się więc w okolicach 2030 r.
- Ustalono m.in., co ile trzeba będzie obowiązkowo wymieniać prawo jazdy, badaniami dla seniorów, okresem próbnym dla młodych kierowców i nowym unijnym e-prawkiem
- Polskie przepisy na wiele z tych zmian są już gotowe
Ujednolicenie i zaostrzenie przepisów to jeden z priorytetów Unii Europejskiej, która dążyć do tzw. Wizji Zero. To ambitny cel, zakładający że na europejskich drogach ma nie dochodzić do wypadków śmiertelnych. Jednym z kroków w tym kierunku są zmiany w przepisach o prawie jazdy i obowiązkowa dużo częstsza wymiana uprawnień. W połączeniu z ewentualnym badaniem lekarskim umożliwi sprawdzenie, czy kierowcy ze względów zdrowotnych nie będą stwarzać zagrożenia na drodze.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoObowiązkowa wymiana prawa jazdy. Jest decyzja
Do tej pory przepisy dotyczące prawa jazdy nie były w Unii jednolite, a wiele państw podchodziło do tematu bardzo liberalnie. Właśnie podjęto decyzję, że kierowca będzie mógł otrzymać prawo jazdy maksymalnie na 15 lat. Ma to dotyczyć nie tylko nowych praw jazdy, ale także tych, które wydano jako bezterminowe.
Z polskiej perspektywy to praktycznie żadna zmiana. Pod tym względem już 12 lat temu wyprzedziliśmy wiele europejskich krajów. U nas od dłuższego czasu nie wydaje się bezterminowych praw jazdy. Maksymalny okres, na jaki można otrzymać uprawnienia to właśnie 15 lat. O tym decyduje lekarz i zdarza się, że jest to krótszy Czas. Np. pięć lub dziesięć lat.
Również mamy już w Polsce od dawna zaplanowaną wymianą bezterminowych praw jazdy, która odbędzie się w latach 2028-2033 r. Kierowcy dostaną nowe prawko z 15-letnim terminem ważności. Nie będą też musieli przechodzić badań lekarskich.
Przeczytaj także: Policjanci patrzyli tylko na linię P-12. Aż 60 proc. kierowców dostało 8 pkt mandatu. Będą kolejne kontrole
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy przez starszych kierowców
Nie zdecydowano się na wprowadzenie odgórnego nakazu wymiany przez starszych kierowców (powyżej 70 roku życia) co pięć lat. Dużo o tym mówiono, ale pomysł został zaniechany. Państwa unijne dostaną w tej sprawie pełną swobodę.
To nie wszystkie, co ma zawierać dyrektywa. Jeszcze trzy punkty
Dla świeżo upieczonych kierowców ma zostać wprowadzony dwuletni okres próbny. Podczas niego ma obowiązywać zerowy limit alkoholu w całej Unii Europejskiej. Będzie dotyczył wszystkich kierowców, którzy uzyskają uprawnienia do kierowania pojazdami.
W Unii Europejskiej miałoby zostać nowe prawo jazdy. Będzie cyfrowe i akceptowane we wszystkich państwach. To oznacza, że będzie można po całej Europie jeździć tak jak teraz w Polsce z mObywatelem.
Dyrektywa zakłada, że prawo jazdy kategorii B będzie mógł zdobyć już 17-latek. Do osiągnięcia pełnoletności mógłby jeździć tylko z osobą dorosłą, która nie ma na koncie poważnych wykroczeń drogowych.