• Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) to inwestycja drogowa powiązana z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK)
  • Pierwszym etapem nowej obwodnicy aglomeracji warszawskiej (OAW) mają być droga ekspresowa S50 (od powiatu płońskiego po sochaczewski) i autostrada A50 (połączy Sochaczew z Grójcem)
  • Otwartą kwestią pozostaje finansowanie nowej inwestycji drogowej. Środki zarezerwowano tylko na przygotowanie dokumentacji
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Nie brakuje chętnych na pracę wycenianą w milionach złotych. Aż 9 ofert złożono na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego na odcinek nowej drogi ekspresowej S50 i autostrady A50 (fragment od DK92 do S7). W przypadku odcinka S50 łączącego drogi S10 i DK92 wpłynęło zaś 8 propozycji.

Droga S50 i autostrada A50 - kilkanaście ofert

GDDKiA przeznaczyło 13 mln zł na dokumentację dla A50/S50 i 8,5 mln zł na odcinek S50 zaplanowany pomiędzy drogami S10 i DK92. Po sprawdzeniu ofert okazało się, że zarezerwowany budżet jest dość skromny. Z 9 ofert na A50/S50 tylko dwie zmieściły się w zakładanym budżecie (od firm Trakt i Transprojekt-Warszawa). Jeszcze gorzej jest w przypadku drugiego odcinka zachodniej obwodnicy, gdyż tylko jedną ofertę wyceniono w granicach budżetu zarezerwowanego przez GDDKiA.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - OAW Foto: GDDKiA / GDDKiA
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - OAW

Drogowa dyrekcja zakłada, że umowa zostanie podpisana jeszcze przed letnimi wakacjami (w planach wskazywany jest czerwiec 2022 r.). Wykonawca będzie mieć 44 miesiące, na wykonanie zadania co oznacza, że dość szczegółowy przebieg trasy poznamy dopiero w 2026 r. Obecnie bowiem znany jest tylko przybliżony korytarz (o szerokości ok. 5 km) dla obu odcinków dróg ekspresowych i autostrady.

A50 S50 część zachodnia - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej Foto: GDDKiA / GDDKiA
A50 S50 część zachodnia - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej

Droga S50 - od Sochaczewa po Tarczyn

Fragment S50/A50 od DK92 do drogi ekspresowej S7 wytyczono na terenie kilku powiatów, by połączyć miejscowości takie jak m.in.: Teresin, Wiskitki, Jaktorów, Radziejowice, Mszczonów, Żabia Wola oraz Tarczyn. W przypadku odcinka S50 (od Płońska po Sochaczew) pomiędzy drogami S10 i DK92 korytarz wyznaczono zaś na terenie gmin Naruszewo, Wyszogród, Młodzieszyn, Rybno i Sochaczew.

Według rządowych planów pierwsze OAW powinny być udostępnione kierowcom na przełomie 2027 i 2028 r. Na całą trasę poczekamy znacznie dłużej, bo aż do 2035 r.