Według najnowszego rozporządzenia, możemy ponownie korzystać z lasów i parków, ale - co istotne - do tego samego dokumentu trafiły także przepisy dotyczące pracy urzędów, m.in. wydziałów komunikacji. Od 22 kwietnia (środa) urzędy wznawiają swoją pracę – jeszcze nie w pełnym zakresie, ale w kluczowych dziedzinach, a do nich zaliczono, m.in. kwestię rejestracji aut i wydawania praw jazdy.

Na ratunek branży motoryzacyjnej

Jakie sprawy załatwimy teraz w urzędach? Według ustawodawcy „zadania niezbędne”. Wyjaśnił to w wypowiedzi dla PAP Paweł Szefernaker, wiceministra MSWiA:

„Ustawodawca wydłuża listę zadań urzędów administracji publicznej, w tym samorządowej (…) Wprowadzono pojęcie „zadania niezbędne”, a to te związane z: rejestracją stanu cywilnego; ewidencją ludności i dowodami osobistymi; pomocą społeczną; świadczeniem usług komunalnych; działaniem urzędów pracy, w tym w przedmiocie wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2; wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych; decyzjami architektoniczno-budowlanymi i innymi, związanymi z inwestycjami, np. dotyczącymi ochrony środowiska”.

Wymienione przez Szefernakera zadania najpóźniej od środy 22 kwietnia mają realizować wszystkie urzędy w kraju. Czy urzędnicy powrócą do przyjmowania interesantów w biurach i to jakie środki bezpieczeństwa wprowadzą zależeć już będzie od kierowników poszczególnych urzędów. Stosowne ogłoszenia mają się niebawem pojawić na stronach jednostek administracyjnych.