Zaostrzenie kar dla kierowców zbliża się wielkimi krokami. Jak podał serwis TVN24, w środę, 27 października sejmowa Komisja Infrastruktury niemal jednogłośnie poparła projekt ustawy Prawo o ruchu drogowym, który - z 23 posłów aż 22 było za, przeciwko zagłosowała jedna osoba. Teraz w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu, co, jak wynika z harmonogramu, obrad nastąpi dzisiaj (28 października). Możliwe, że już w piątek, 29 października, Sejm będzie głosował nad procedowanymi zmianami i wszystko na to wskazuje, że te zostaną przez posłów przegłosowane.

Omawiany w środę projekt zawierał już poprawki przyjęte w ubiegłym tygodniu przez podkomisję nadzwyczajną. W ramach wprowadzonych zmian m.in. obniżono do 800 zł (z 1,5 tys. zł) karę grzywny za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, a także przesunięto z 1 grudnia 2021 na 1 stycznia 2022 termin wejścia ustawy w życie.

Dowiedz się więcej: Nowy taryfikator punktów karnych przewiduje surowe kary

Podczas wczorajszego posiedzenia posłowie przyjęli dziesięć poprawek, przy czym większość z nich, jak donosi TVN24, miała jedynie porządkujący charakter. Jedna z nich będzie natomiast realnie dotyczyła kierujących, bowiem katalog wykroczeń zagrożonych karą grzywny do 30 tys. zł poszerzono o wykroczenie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie - krótko mówiąc, kierowcy próbujący uniknąć mandatu i punktów karnych za przekroczenie prędkości, tłumacząc się, że np. na zdjęciu z fotoradaru nie mogą rozpoznać kierującego, najprawdopodobniej zapłacą znacznie wyższą kwotę w postaci grzywny.

Jak informuje również serwis BRD24, bez zmian pozostały wszystkie wcześniejsze założenia projektu. To oznacza m.in., że dane o punktach karnych będą brane pod uwagę podczas wyliczania stawki ubezpieczenia OC, maksymalna kwota grzywny nakładanej na kierowców przez policję wyniesie 5 tys. zł, a przez sąd 30 tys. zł. Ponadto nie zmieniono przepisów, w ramach których zawodowi kierowcy stracą uprawnienia do kierowania za manipulacje przy tachografach, czyli urządzeniach rejestrujących czas jazdy samochodami ciężarowymi.

Ładowanie formularza...