Panele fotowoltaiczne nad autostradami. Zaawansowane stadium rozwoju

Niemiecki Instytut Fraunhofer ISE oraz Austriacki Instytut Technologii opracowały wspominany koncept dachów fotowoltaicznych nad powierzchnią jazdy. Projekt ten jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. Prototyp powstać ma jesienią przyszłego roku.

"Tym projektem chcemy wykorzystać potencjał autostrad do generowania energii odnawialnej" – przekazał Steffen Bilger z niemieckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.

Zobacz też: Łoś wbiegł na autostradę A1. Śmiertelny wypadek

Popularyzacja samochodów elektrycznych

Ze względu na szybko poruszające się pojazdy budowa zadaszenia nie będzie prosta. Zdaniem Bligera najistotniejsze jednak jest, by zagospodarować przestrzeń autostrad do produkcji energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na nią będzie bowiem rosło wraz z popularyzacją samochodów napędzanych tego typu energią.

Panele fotowoltaiczne zapewnią większe bezpieczeństwo jazdy

Panele fotowoltaiczne będą miały znaczenie w regionach, w których brakuje miejsca na zbudowanie elektrowni produkującej czystą energię. Kolejną zaletą tego typu rozwiązania jest ochrona kierowców przed opadami atmosferycznymi. Powinno to wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.