Pomarańczowe koperty w Zakopanem

W samym środku wakacji, 1 sierpnia 2023 r., wzrosły opłaty za postój w strefie płatnego parkowania w Zakopanem. Miasto ma cztery podstrefy o różnych opłatach: A, B, C i D. Nowe stawki w skrócie wyglądają następująco:

 • podstrefa A: opłata minimalna: 2 zł; za pierwszą godzinę postoju: 5 zł; za drugą godzinę postoju: 6 zł; za trzecią godzinę postoju: 7,20 zł; za czwartą i kolejne godziny postoju: 5 zł;
 • podstrefa B: opłata minimalna: 3 zł; za pierwszą godzinę postoju: 4 zł; za drugą godzinę postoju: 4,60 zł; za trzecią godzinę postoju: 5,40 zł; za czwartą i kolejne godziny postoju: 4 zł;
 • podstrefa C: opłata minimalna: 2 zł; za pierwszą godzinę postoju: 4 zł; za drugą godzinę postoju: 4,50 zł; za trzecią godzinę postoju: 5 zł; za czwartą i kolejne godziny postoju: 4 zł;
 • podstrefa D: opłata minimalna: 3 zł; za pierwszą godzinę postoju: 5,20 zł; za drugą godzinę postoju: 6,20 zł; za trzecią godzinę postoju: 7,40 zł; za czwartą i kolejne godziny postoju: 5,20 zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Podwyżki nie dotyczą jednak mieszkańców Zakopanego, którzy jednocześnie są użytkownikami Zakopiańskiej Karty Mieszkańca. Jak czytamy na stronie karta.zakopane.eu, karta jest skierowana dla "mieszkańców, którzy są zameldowani lub rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych ze wskazaniem Zakopanego jako miejsca swojego zamieszkania". Użytkownicy Zakopiańskiej Karty Mieszkańca płacą dotychczasowe stawki, ustalone jeszcze w 2016 r. Jedna godzina postoju w podstrefach A, B i C kosztuje 3 zł, druga 3,50 zł, trzecia 4,30 zł, zaś w podstrefie D odpowiednio 5,20, 6,20 i 7,40 zł.

Parkowanie w Zakopanem

Użytkownicy Zakopiańskiej Karty Mieszkańca mają przy tym dodatkowy przywilej. Jak podaje Urząd Miasta Zakopane "użytkownicy karty będą uprawnieni do jednokrotnego w danym dniu bezpłatnego postoju przez pierwsze 60 minut na obszarze podstref A, B, C na podstawie uzyskanego tylko w parkomacie bezpłatnego biletu dostępnego raz na dobę. A także dodatkowo na wyznaczonych miejscach oznaczonych znakami poziomymi w kolorze pomarańczowym i znakami pionowymi przy budynkach użyteczności publicznej:

 • ul. Gimnazjalnej – obok budynku ZUS-u / Sądu Rejonowego Zakopane;
 • ul. Sienkiewicza – obok budynku Sądu Rejonowego Zakopane;
 • ul. Kościuszki – obok budynku Urzędu Miasta Zakopane;
 • ul. Kościuszki – obok budynku Banku Spółdzielczego ul. Kościuszki 2;
 • ul. Zaruskiego – obok budynku Poczty Polskiej na Krupówkach;
 • Al. 3. Maja górne – na parkingu pod przystankiem autobusowym;
 • Al. 3. Maja górne – naprzeciwko budynku banku PKO BP"

Wspomniane "znaki poziome w kolorze pomarańczowym" to właśnie te pomarańczowe "koperty".

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wzrost opłat parkingowych w Zakopanem wynika z wyższych kosztów utrzymania parkingów.