Zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego oznacza wysoką karę nie tylko dla kierowcy, ale i pieszego. W przypadku kierowcy mandat wynosi aż 500 zł. Pieszy zapłaci nieco mniej, gdyż zgodnie z nowym taryfikatorem policjant może nałożyć mandat w wysokości 300 zł. Niekiedy kara może być jednak większa, o czym przekonał się 38-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego na jednej z ulic w Kolnie.

Telefon, amfetamina i marihuana

Według policyjnego raportu z 1 lipca 2022 r. patrol zwrócił uwagę na mężczyznę, który korzystał z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. W trakcie kontroli okazało się, że 38-latek posiada przy sobie narkotyki. Znaleziono przy nim torebkę z marihuaną i amfetaminą. Nie dziwi zatem, że mężczyznę zatrzymano.

Jeszcze tego samego dnia 38-latek usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Odpowie również za drogowe wykroczenie. Sprawą zajmie się sąd, który może orzec nie tylko karę grzywny za drogowe wykroczenie, ale także pozbawienia wolności do lat 3 za przestępstwo dotyczące narkotyków.

Art. 14. Prawa o ruchu drogowym. Zabronione zachowania pieszego na drodze