Zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego oznacza wysoką karę nie tylko dla kierowcy, ale i pieszego. W przypadku kierowcy mandat wynosi aż 500 zł. Pieszy zapłaci nieco mniej, gdyż zgodnie z nowym taryfikatorem policjant może nałożyć mandat w wysokości 300 zł. Niekiedy kara może być jednak większa, o czym przekonał się 38-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego na jednej z ulic w Kolnie.
Telefon, amfetamina i marihuana
Według policyjnego raportu z 1 lipca 2022 r. patrol zwrócił uwagę na mężczyznę, który korzystał z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. W trakcie kontroli okazało się, że 38-latek posiada przy sobie narkotyki. Znaleziono przy nim torebkę z marihuaną i amfetaminą. Nie dziwi zatem, że mężczyznę zatrzymano.
Jeszcze tego samego dnia 38-latek usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Odpowie również za drogowe wykroczenie. Sprawą zajmie się sąd, który może orzec nie tylko karę grzywny za drogowe wykroczenie, ale także pozbawienia wolności do lat 3 za przestępstwo dotyczące narkotyków.
Art. 14. Prawa o ruchu drogowym. Zabronione zachowania pieszego na drodze
Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.