• Po 50 latach Pirelli odtworzyło oponę zaprojektowaną dla prototypu Lamborghini Countach LP500 z 1971 r.
  • Samochód i opony zostały przygotowane na specjalne zamówienie kolekcjonera marki Lamborghini
  • Pirelli stworzyło specjalną rodzinę Collezione, w ramach której oferowane są unowocześnione wersje historycznych modeli opon

Po 50 latach oczekiwania opona Pirelli Cinturato CN12, w którą w 1971 r. wyposażony był prototyp Lamborghini Countach LP500, ponownie wróciła na drogę. Ostateczna wersja modelu Countach zadebiutowała w 1974 r., ale już z oponami o innej specyfikacji niż oryginalny prototyp CN12. Teraz, na zlecenie kolekcjonera, Lamborghini zdecydowało się na odtworzenie historycznego modelu z 1971 r., a inżynierowie Pirelli, po przeprowadzeniu analiz i badań w archiwum Fundacji Pirelli, wiernie odtworzyli oponę CN12, która w tamtym czasie została stworzona specjalnie dla arcydzieła Lamborghini.

Oryginalna Cinturato CN12 dla LP500 z 1971 r.

Pirelli, które współpracuje z Lamborghini od 1963 roku, jeszcze raz wyprodukowało opony pierwotnie przeznaczone do prototypu LP500, noszące unikatową nazwę Cinturato CN12, gdy były po raz pierwszy pokazane podczas wystawy motoryzacyjnej w Genewie. Była to pierwsza opona niskoprofilowa, już stosowana w legendarnym modelu Miura z różnymi miarami. Dla LP500 Pirelli opracowało specjalną wersję tej opony, ze stosunkiem wysokości do szerokości wynoszącym 0.6, najniższym jaki można było spotkać w tamtym czasie. Przednie opony miały rozmiar 245/60 R14, natomiast tylne 265/60 R14 - takie same rozmiary zastosowano w obecnie zrekonstruowanej wersji. Projektanci zachowali również taki sam wzór bieżnika, ale już w przypadku mieszanki oraz struktury wykorzystano najnowsze osiągnięcia techniczne, aby zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa niż ten, który był osiągalny pół wieku temu.

Odrodzony Countach LP500, debiutujący podczas słynnego Villa d’Este Concours, został dostarczony przez dział dziedzictwa Lamborghini, który poświęcił ponad 25 tys. godzin pracy, aby spełnić marzenie jednego z najbardziej oddanych kolekcjonerów marki. Lamborghini Countach natychmiast stał się klasykiem, zapoczątkowując serię łatwo rozpoznawalnych akcentów projektowych, które wyróżniały samochody od lat 70. XX wieku aż do dzisiaj.

Pirelli Collezione - połączenie przeszłości z przyszłością

Aby zachować dziedzictwo i promować historię motoryzacji, Pirelli stworzyło rodzinę Pirelli Collezione, łącząc klasyczny wygląd z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i procesami produkcji, co pozwala zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo. Opony z gamy Pirelli Collezione odtwarzają oryginalny wzór bieżnika oraz stylowe napisy, odzwierciedlając równocześnie kamienie milowe zastosowane w dawnych konstrukcjach, takie jak krzyżowy karkas w historycznej oponie Stella Bianca, nadal produkowana przy użyciu maszyn opartych na wiedzy z dawnych czasów. W gamie Collezione można znaleźć prawdziwie legendarne opony: od ikonicznej Stella Bianca wprowadzonej w 1927 r., poprzez Stelvio, aż po bardziej współczesne Cinturato P7 (1974), P5 (1977), P Zero (1984) i P700-Z (1988). Efektem bliskiej współpracy z producentami cenionych i pożądanych samochodów pozwala poprawić osiągi klasycznych aut, w których montowane są opony Collezione.

Fundacja Pirelli - cała historia firmy w jednym miejscu

Aby móc wiernie odtworzyć opony z rodziny Collezione, konieczny był dostęp do wszystkich materiałów wykorzystywanych podczas pierwotnego opracowywania danego modelu - od fazy projektu aż po jego produkcję. Dokumenty dotyczące każdej opony Pirelli przechowywane są w Fundacji Pirelli, historycznym archiwum firmy. Można w nim znaleźć dziesiątki tysięcy dokumentów przedstawiających rozwój wszystkich opon wprowadzonych na przestrzeni ostatniego stulecia, w tym specyfikację maszyn wykorzystywanych do ich produkcji, nie wspominając o dokumentacji technicznej określającej wielkość form do wulkanizacji, projektach wzorów bieżnika oraz oryginalnych oznaczeniach umieszczanych na boku opon, takich jak rozmiar, typ oraz logo firmy.