Podczas komisji senackiej dotyczącej podwyżki mandatów za wykroczenia drogowe doszło do burzliwej dyskusji, czy przekroczenie prędkości o 30 km/h poza terenem zabudowanym powinno być karane z taką samą surowością, jak podobne przewinienie w mieście.

Proponowano, aby poza terenem zabudowanym wysokość mandatu nie rosła znacznie za przekroczenie prędkości o 30 km/h, ale zależała od tego, o ile procent dozwolonej prędkości kierowca złamał ograniczenie. Miało być to uzasadnione tym, że poza terenem zabudowanym większe przekroczenie prędkości nie stanowi tak dużego niebezpieczeństwa, jak w przypadku terenu zabudowanego.

Jak jednak się okazuje, pomysł upadł, a druga senacka komisja przyjęła nowelizację w sprawie podwyższenia mandatów za wykroczenia drogowe.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Droższe mandaty od nowego roku

Wyższe stawki mandatów mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. To bardzo duże zmiany dla wszystkich kierowców. Wśród najważniejszych jest mandat w wysokości 800 zł w przypadku przekroczenia prędkości o 30 km/h, maksymalna kwota grzywny nakładanej na kierowców przez policję wyniesie 5 tys. zł, a przez sąd 30 tys. zł. Ponadto dane o punktach karnych będą brane pod uwagę podczas wyliczania składki OC, a kierowcy zawodowi manipulujący przy tachografach będą mogli stracić uprawnienia.

Ładowanie formularza...