Auto Świat Wiadomości Aktualności Polacy kupują opony, ale nie zimowe. To absolutny hit sezonu

Polacy kupują opony, ale nie zimowe. To absolutny hit sezonu

Sprzedaż opon do samochodów osobowych, biorąc pod uwagę ich wszystkie rodzaje, spadła i w Polsce, i w Europie. Jest jednak jeden segment, który "ciągnie" całą branżę. Widać to szczególnie w Polsce – sprzedaż opon całorocznych rośnie szczególnie jesienią i dzieje się to w dużej mierze kosztem spadającej sprzedaży opon zimowych.

Sklep oponiarski
Tong_stocker / Shutterstock
Sklep oponiarski
  • W Polsce spadła sprzedaż opon letnich, spadła też sprzedaż opon zimowych
  • Wyjątkowy wzrost sprzedaży dotyczy jednego segmentu: opon całorocznych

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) opublikował dane o sprzedaży opon w trzecim kwartale 2023 r. Z punktu widzenia firm oponiarskich ten rok jest trudny, spadki w niemal wszystkich segmentach są wręcz dramatyczne, choć – jak zauważa Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO – jest też iskierka nadziei. Powoli widać wzrost liczby zamówień, w warsztatach wulkanizacyjnych pojawiają się kolejki i być może sprzedaż opon do klientów końcowych do końca roku osiągnie, a nawet przekroczy poziom z 2022 r. Tymczasem jednak w statystykach widać spadki.

W Polsce w trzecim kwartale sprzedaż opon (w porównaniu do trzeciego kwartału 2022 r.) była następująca:

  • opony do samochodów osobowych (w tym SUV-y i dostawcze) – minus 10 proc.;
  • nie SUV-y – minus 7 proc.;
  • SUV-y – minus 19 proc.;
  • lekkie dostawcze – minus 25 proc.;
  • motocyklowe – minus 10 proc.;
  • ciężarowe – minus 26 proc.

W Europie sprzedaż opon całorocznych rośnie o 14 proc.

W Europie drastycznie spada sprzedaż opon zimowych – w trzecim kwartale 2023 r. (w porównaniu do analogicznego okresu z 2022 r.) aż o 14 proc. W tym samym czasie analogiczny wzrost sprzedaży dotyczy opon całorocznych.

Sprzedaż opon w Europie (III kwartał 2023 r.) z podziałem na rodzaj opon
Sprzedaż opon w Europie (III kwartał 2023 r.) z podziałem na rodzaj oponPZPO

W Polsce sprzedaż opon całorocznych notuje rekordowe wzrosty

Tymczasem w naszym kraju, w którym opony całoroczne już od kilku sezonów coraz bardziej "podgryzają" typowe zimówki, idzie na rekord: w porównaniu do analogicznego okresu rok temu sprzedaż opon całorocznych jest wyższa aż o 32 proc.

Sprzedaż opon sezonowych w Polsce
Sprzedaż opon sezonowych w PolscePZPO

Opony całoroczne są coraz lepsze. Kto kupił całoroczne opony premium, ten ma spokój

Do kupna opon całorocznych wielu kierowców przekonała seria łagodnych zim – zwłaszcza z punktu widzenia tych kierowców, którzy głównie jeżdżą po mieście, opony całoroczne mają prawie same zalety. Do wyboru opon całorocznych zachęcają także wysokie ceny usług wulkanizacyjnych, a także ograniczona dostępność warsztatów w szczycie sezonu.

Bieżnik opony całorocznej
Bieżnik opony całorocznejContinental

W tym sezonie zimowa auta pojawiła się nieco wcześniej niż zwykle i warunki na drogach są szczególnie trudne, niemniej ci kierowcy, którzy mają opony całoroczne opony klasy premium, mają okazję przekonać się, że na tych oponach da się bezpiecznie jeździć także w warunkach prawdziwej zimy. Kilkunastodniowe terminy oczekiwania na wizytę w serwisie oponiarskim są dodatkowym argumentem.

Opony zimowe – niepotrzebny już, zbędny wydatek?

Błędem jest jednak założenie, że jesteśmy właśnie świadkami końca opon sezonowych – zimowych i letnich. Wciąż ci kierowcy, którzy jeżdżą dużo albo poruszają się w jednoznacznie zimowych, raczej skrajnych warunkach – np. jeżdżąc zimą w góry – będą preferować typowe opony zimowe – i słusznie.

Z drugiej strony kierowcy, którzy jeżdżą mniej, za to po mieście i realnie częściej w warunkach przejściowych, będą rezygnować z zimówek na korzyść opon wielosezonowych – też słusznie.

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków