Polestar (Gwiazda Polarna) to marka Volvo Cars mająca siedzibę w Goeteborgu. Dotychczas przygotowywała mocniejsze odmiany Volvo, np. modeli S60 Polestar i V60 Polestar. Najbardziej spektakularnym dokonaniem był prototyp z 2010 roku C30 Polestar Performance Concept Prototype – z silnikiem o mocy 450 KM i ogromnym momencie obrotowym 510 Nm.

Teraz, pod wpływem nowych właścicieli Volvo – Chińczyków – mają nastąpić zmiany. Polestar będzie odrębną globalną marką. Jej zadaniem będzie przygotowywanie samochodów elektrycznych.

Polestar oprócz samochodów oferować ma także pakiety tuningowe dla modeli Volvo – pod nazwą Polestar Engineered.

Szefem firmy Polestar został Thomas Ingenlath – dotychczasowy Senior Vice President Design Volvo. Jego zasługą jest design nowych modeli Volvo, takich jak S90, V90, XC90, XC60.

Dlaczego chińscy właściciele Volvo stawiają na auta elektryczne? Bo w Chinach i w USA, czyli na największych światowych rynkach, stają się one coraz bardziej popularne. Wielkie zainteresowanie elektrycznymi modelami Tesli też miało wpływ na tę decyzję. Elektryczne Polestary (auta nie będą miały logo Volvo) będą konkurowały w Teslami.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Chińczycy są liderami w produkcji nowoczesnych i pojemnych baterii do pojazdów elektrycznych.