W stolicy Dolnego Śląska służby zatrzymały obcokrajowca podejrzewanego o popełnienie przestępstwa na tle seksualnym. W ręce policjantów wpadła także osoba poszukiwana do odbycia zaległej kary pozbawienia wolności oraz czterech innych kierowców-przestępców, którzy w przeszłości m.in. prowadzili samochód pod wpływem alkoholu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

We Wrocławiu policja wystawiła ponad 60 mandatów

Do masowych i szczegółowych kontroli doszło we Wrocławiu w piątkową noc w centrum miasta i w okolicach ulic z klubami nocnymi. Policjanci zatrzymali prawie 30 dowodów rejestracyjnych ze względu na zły stan techniczny pojazdów, brak badań technicznych lub złe oznakowanie, nieodpowiednie dla pojazdów przeznaczonych do przewozu osób. Mundurowi wystawili ponad 60 mandatów. Ośmiu kierowców nie miało uprawnień do przewozu osób, za co może na nich zostać nałożona kara w wysokości nawet 12 tys. zł.

Na Śląsku dwie osoby zatrzymane za narkotyki

W miniony weekend policjanci skontrolowali też 98 aut "na aplikację" na Śląsku. Ostatecznie zostały zatrzymane trzy osoby — dwie posiadały narkotyki, a trzecia próbowała legitymować się fałszywym prawem jazdy.

Obławy służb to reakcja na zdarzenia o charakterze kryminalnym, do jakich dochodziło w samochodach "na aplikację". Podróżni w ostatnich tygodniach zgłaszali coraz więcej niepokojących przypadków.

Analogiczne działania przeprowadzono również w Białymstoku, Rzeszowie i Szczecinie.

Białystok - wspólna akcja policji, ITD i Służby Celno-Skarbowej

Pierwsze tego typu działania na podlaskich drogach "zaowocowały" w sumie 46-ma mandatami karnymi. W 45 przypadkach policjanci zastosowali pouczenia. Jeden z kierowców wykonujących przewóz osób "na aplikację", kierował pojazdem, mając sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Ujawniono również znaczącą różnicę we wskazaniach drogomierza ze stanem w bazie danych.

 Foto: Policja

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego w pięciu przypadkach za naruszenie wymagań licencyjnych, braku dokumentów oraz braku wymaganych badań lekarskich i psychologicznych nałożyli kary administracyjne na łączną kwotę blisko 18 tysięcy złotych.

Kontrole w Rzeszowie

Na ulicach Rzeszowa Działania przeprowadzono w piątek i sobotę, w godzinach wieczornych i nocnych. Jak informuje policja, podczas dwóch dni, policjanci skontrolowali 93 "taksówki na aplikację". Ujawnili 52 wykroczenia, w tym związane ze stanem technicznym pojazdu, brakiem obowiązkowego wyposażenia oraz niekorzystaniem z pasów bezpieczeństwa.

Kontrole przewoźników na aplikację w Rzeszowie Foto: Policja
Kontrole przewoźników na aplikację w Rzeszowie

Stwierdzono też 6 naruszeń przepisów o transporcie drogowym, m.in. nieokazanie stosownej licencji oraz brak aktualnych badań technicznych.

Funkcjonariusze nałożyli 27 mandatów karnych, skierują 7 wniosków o ukaranie. Jeden z kierowców, 32-latek z powiatu rzeszowskiego, stracił prawo jazdy po tym, jak badanie narkotesterem dało wynik pozytywny.

Kontrole w zachodniopomorskim

Zachodniopomorscy policjanci przeprowadzili działania, które były ukierunkowane na kontrolę kierujących wykonujących odpłatny przewóz osób. Działania Policji były wspierane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego. Mundurowi sprawdzili blisko 250 pojazdów i ujawnili 50 wykroczeń.

Zachodnipomorskie Foto: Policja
Zachodnipomorskie

Najczęściej było to: przekroczeń dozwolonej prędkości, niesprawność oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Policjanci ujawnili ponadto kierowców użytkujących pojazd niezgodnie z przeznaczaniem, i takich, którzy nieokazali właściwej licencji. Zatrzymali także pięć dowodów rejestracyjnych za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu, a 1 osoba odpowie za ingerencję w stan licznika kilometrów drogomierza.

Policja nie wyklucza, że w przyszłości będzie przeprowadzać więcej podobnych akcji.

Źródła: dolnoslaska.policja.gov.pl, policja.pl, PAP

(dk)