• Dron obserwuje sytuację – jego obsługa informuje policjantów przy drodze czekających na "ofiarę" kawałek dalej
  • Większość wykroczeń wykrywanych w ten sposób to poważne naruszenia przepisów karane mandatami po 1500 zł
  • Dodatkowo kierowcy dostają po 15 punktów karnych, niektórzy tracą dowody rejestracyjne

Podczas tej operacji, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie obsługujący drona współpracowali z funkcjonariuszami z drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, a wybrany rejon przejścia dla pieszych na ul. Osmolickiej był obszarem szczególnego zainteresowania.

Drony są coraz częściej wykorzystywane przez policję jako narzędzie wspomagające codzienną pracę, umożliwiając skuteczną walkę z niezdyscyplinowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Bezzałogowy statek powietrzny pozwala na obserwację kierowców i pieszych z dużej odległości, rejestrując ich zachowania z dużą precyzją. Jeśli operator drona zauważy wykroczenie, natychmiast przekazuje tę informację do policjantów na drodze, którzy zatrzymują kierującego.

Podczas ostatnich działań z użyciem drona funkcjonariusze ujawnili 15 wykroczeń w rejonie przejścia dla pieszych. Większość wykroczeń, które zarejestrował policyjny dron, dotyczyła wyprzedzania "na pasach" i niezastosowania się do linii podwójnej ciągłej. 13 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, a przy okazji policjanci zatrzymali trzy dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdu i brak aktualnych badań technicznych. Wszyscy kontrolowani kierowcy byli trzeźwi.

Policja apeluje do kierujących i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich użytkowników dróg.