W ramach prowadzonej akcji w sobotę (5 listopada) na wybranych stacjach kontroli pojazdów (SKP) kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł drogowych. Kierujący, którzy chcą skontrolować oświetlenie w swoich pojazdach, a nie zdołają 5 listopada dojechać do żadnej z ok. 1,3 tys. SKP biorących udział w akcji, taką możliwość będą mieli jeszcze w dwie soboty 2022 r., tj. 19 listopada i 3 grudnia.

Trwa ogólnopolska akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” Foto: Policja
Trwa ogólnopolska akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

Aplikacja doprowadzi kierowców do SKP biorących udział w akcji

Listę stacji biorących udział w akcji można znaleźć m.in. na stronie internetowej policji, a drogę do stacji, na której można sprawdzić stan oświetlenia, wskaże także aplikacja Yanosik.

Sprawne oświetlenie jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy dużo szybciej zapada zmrok, a dodatkowo często mamy do czynienia z warunkami atmosferycznymi ograniczającymi widoczność. Wtedy dobrze działające i prawidłowo ustawione światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę lub pieszego poruszającego się jezdnią bądź poboczem. W przeciwnym razie znacząco rośnie prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

Trwa ogólnopolska akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” Foto: Policja
Trwa ogólnopolska akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

Masz zepsute oświetlenie w samochodzie? Narażasz się na mandat

Kierowcy powinni mieć świadomość, że policjanci w okresie trwania akcji "Twoje światła — nasze bezpieczeństwo" będą szczególnie wyczuleni na to, czy w pojazdach poruszających się po polskich drogach jest sprawne oświetlenie. A trzeba pamiętać, że za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu kierującemu grozi mandat w wysokości 300 zł oraz 4 punkty karne. To samo wykroczenie, ale od świtu do zmierzchu, oznacza 100 zł mandatu i dwa punkty. Aby zminimalizować ryzyko kary, warto wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek, żeby móc w razie potrzeby wymienić zepsute.