Celem Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji jest przede wszystkim uświadomienie i przypomnienie kierowcom jednośladów, że również są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, więc poziom zagrożenia ich bezpieczeństwa jest znacznie wyższy niż kierowców samochodów.

"Jednośladem bezpiecznie do celu"

W ramach akcji "Jednośladem bezpiecznie do celu" policjanci skupią się nie tylko na motocyklistach, zwrócą również uwagę na rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych. Kierowcy innych pojazdów także będą obserwowani, ponieważ policjanci zapowiadają, że na drogach pojawi się więcej radiowozów grupy Speed, w tym nieoznakowanych. Prowadzone będą ponadto kontrole z powietrza z wykorzystaniem dronów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2023 r. kierujący jednośladami byli sprawcami 2 632 wypadków, z czego najwięcej zdarzeń spowodowali rowerzyści (1 313) i motocykliści (747). Nieco mniej wypadków powstało z winy motorowerzystów (308) i użytkowników hulajnóg elektrycznych (264).

Wśród ofiar wypadków drogowych z podziałem na użytkowników dróg najwięcej pokrzywdzonych kierujących jednośladami było w grupie rowerzystów (3 410), motocyklistów (1 842), motorowerzystów (698) i poruszających się hulajnogami elektrycznymi (436).

Przyczyny wypadków z jednośladami

Raporty policji dowodzą, że prawie połowa wypadków, w których poszkodowani zostają motocykliści i ich pasażerowie lub rowerzyści, powstaje z winy innych uczestników ruchu, głównie kierowców samochodów osobowych. Najczęstsze przyczyny to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu kierowcy jednośladu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie, w przypadku zdarzeń z udziałem rowerzystów.

Jeśli chodzi o wypadki, do których doprowadzają motocykliści, to są one spowodowane przeważnie: nadmierną prędkością jazdy, niezachowaniem bezpiecznej odległości od innego pojazdu, nieprawidłowym wyprzedzaniem i nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu.

Z kolei rowerzyści ze swojej winy doprowadzają do wypadków drogowych głównie z powodów: nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wykonania manewru skrętu, nieprawidłowego zachowania wobec pieszego i wymijania.

Partnerem akcji ponownie jest Yanosik. Marka wspierała już policję m.in. w akcjach "Łapki na kierownicę", "Zapnij pasy — poczuj uścisk bezpieczeństwa", "Zwalniaj przy szkołach", "Noś odblaski — świeć przykładem", "Twoje światła — nasze bezpieczeństwo" oraz "Myśl trzeźwo".

— W ramach wsparcia akcji Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji "Jednośladem bezpiecznie do celu", będziemy informować zarówno kierowców samochodów, jak i jednośladów, o prawidłowym zachowaniu na drodze i stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. W kanałach społecznościowych oraz na blogu Yanosik będziemy publikować serię wpisów, poświęconych bezpiecznej jeździe jednośladem w ruchu drogowym oraz o odpowiednim zachowaniu podczas jazdy samochodem w towarzystwie jednośladów na trasie – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik