Wkrótce Solaris wprowadzić do swojej oferty zupełnie nowy rodzaj pojazdów. Będą to trójczłonowe trolejbusy. Pierwszy pojazd, o nazwie Solaris Trollino 24, ma być przy tym gotowy już niedługo, bo przed końcem tego roku. Później odbędą się testy w europejskich miastach oraz badania homologacyjne. Następnie ma się rozpocząć seryjna produkcja, bo w Europie zainteresowanie takimi pojazdami jest ponoć bardzo duże. Docelowo wykorzystując tę samą platformę, Solaris chce też produkować elektryczne i hybrydowe autobusy – zapewniające miastom ekologiczny transport.

Solaris Trollino 24 Foto: Solaris
Solaris Trollino 24

Nowy produkt ma mieć dwa silniki, które będą napędzać dwie osie. Baterie zamontowane w trolejbusie mają mieć pojemność 94 Ah (czyli 58 kWh) i będą ładowane podczas jazdy z zasilaniem z trakcji – poprzez pantograf. Energia z baterii będzie wykorzystana w momencie, gdy trolejbus nie będzie mógł korzystać z trakcji. Inne ciekawe rozwiązanie to czwarta oś skrętna, która będzie ułatwiać manewrowanie długim pojazdem w ruchu miejskim. Oczywiście, prowadzenie go będzie wymagać od kierowcy nabrania doświadczenia.

W nowych pojazdach Solarisa ma się zmieścić 53 pasażerów na miejscach siedzących, z czego niemal jedna trzecia będzie zamontowana na niskiej podłodze – to spore ułatwienie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Będą też oczywiście miejsca na wózki inwalidzkie i dziecięce, a także przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rower. Co ciekawe, producent zadbał nawet o... gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Warto dodać, że Solaris już od ponad 15 lat produkuje różnego typu trolejbusy, a w sumie dotąd sprzedał już niemal 1,2 tys. takich pojazdów. Niedawno spółka podpisała umowę na dostawę kolejnych 41 trolejbusów do Wilna.