Auto Świat Wiadomości Aktualności Rekordowe nieobecności w fabryce Tesli w Niemczech. Przełożeni chodzą po domach

Rekordowe nieobecności w fabryce Tesli w Niemczech. Przełożeni chodzą po domach

W niemieckich zakładach związanych z branżą motoryzacyjną wskaźnik nieobecności wynosi około pięciu proc. W zakładach Tesli sięga... kilkunastu proc.! Dlatego Tesla postawiła na nietypowe rozwiązania, żeby ściągnąć ludzi do fabryki. Nie spodobały się związkom zawodowym.

Fabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem zatrudnia 11,5 tys. osób
gofra / Shutterstock
Fabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem zatrudnia 11,5 tys. osób
  • W berlińskiej fabryce Tesli zanotowano zaskakująco wysoką absencję pracowników
  • Wskaźnik zwolnień lekarskich sięgnął kilkunastu procent, co skutkowało groźbami redukcji zatrudnienia
  • Kierownictwo podjęło nietypowe działania weryfikacji zwolnień lekarskich swoich podwładnych
  • Fabryka zaoferowała bonus za utrzymanie 95-procentowej obecności w pracy, ale inicjatywa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów

W berlińskim zakładzie produkcyjnym Tesli menedżerowie stanęli przed wyzwaniem, jakim jest zaskakująco wysoka absencja pracowników. Jak donosi "Handelsblatt", problem z nieobecnościami jest na tyle poważny, że przełożeni podjęli nietypowe działania w celu weryfikacji zwolnień lekarskich swoich podwładnych.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Menedżerowie Tesli na tropie nieobecnych

W 2023 roku średni odsetek zwolnień lekarskich w Niemczech wynosił 6,1 proc., a w branży motoryzacyjnej obniżał się do 5,1 proc. Tymczasem w fabryce Tesli w Berlinie wskaźnik ten osiągnął kilkanaście procent, bijąc rekord w sierpniu 2024 roku, kiedy to aż 17 proc. pracowników korzystało ze zwolnienia lekarskiego.

W odpowiedzi na rosnącą absencję, kierownictwo Tesli zagroziło redukcjami zatrudnienia. André Thierig, kierownik zakładu, wyraźnie zaznaczył, że nie ma miejsca dla osób, które unikają pracy. Po nieudanych próbach dyscyplinowania załogi poprzez groźby, fabryka zaoferowała bonus w wysokości 1000 euro za utrzymanie 95-procentowej obecności w pracy. Niestety, i ta inicjatywa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Przeczytaj także: Będzie rewolucja w OC. Jest decyzja Senatu

W konsekwencji, Thierig wraz z Erikiem Demmlerem, kierownikiem kadr, postanowili osobiście odwiedzać pracowników w domach. Prawnik Till Heimann potwierdził legalność takich działań w Niemczech, choć zaznaczył, że nie zawsze są one społecznie akceptowane.

Tesla autopilot
Tesla autopilotFlystock / Shutterstock

Reakcja związków zawodowych na działania Tesli

Dirk Schulze z "IG Metall" skrytykował podejście Tesli, wskazując na nadmierne obciążenie pracą jako główną przyczynę wysokiego poziomu absencji. Podkreślił, że zwiększona presja wynikająca z nieobecności prowadzi do dalszego wzrostu zwolnień lekarskich. Schulze apeluje o przerwanie tego błędnego koła przez zarząd fabryki, jeśli faktycznie zależy mu na zmniejszeniu liczby dni chorobowych wśród załogi.

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków