Od ponad 10 lat pracownicy Renault na co dzień podejmują działania zmierzające do zmniejszenia niekorzystnego oddziaływania na środowisko na wszystkich poziomach i etapach cyklu życia pojazdów.

A Renault są przeznaczone dla pracowników oraz osób z zewnątrz. W Renault Polska zorganizowano konkurs ekologiczny, pracownicy zakładu Somaca (Maroko) sadzą drzewa, w zakładzie w Novo Mesto (Słowenia) odbędzie się quiz, a w zakładzie w Cléon (Francja) – wystawa pojazdów, której celem jest zaprezentowanie postępów osiągniętych w zakresie zmniejszenia emisji dwutlenku.

Celem prowadzonych akcji jest pokazanie i wyjaśnienie rodzinom pracowników Renault, klientom koncernu oraz mieszkańcom okolic zakładów, działań podejmowanych na co dzień przez pracowników Renault w celu zmniejszenia niekorzystnego oddziaływania na środowisko.

Działania te wpisują się w założenia proekologicznego zarządzania, przyjętego przez Renault. Grupa, świadoma znaczenia zmian klimatycznych, zmniejszania się zasobów naturalnych czy uzdatniania odpadów oraz roli, jaką może odegrać w tej dziedzinie, przyjęła w 1995 roku ambitną politykę ochrony środowiska w skali ogólnoświatowej. Uwzględnia ona pełny cykl życia pojazdów, od ich produkcji po wycofanie z eksploatacji. W 2006 r. koncern Renault otrzymał « Nagrodę za zarządzanie środowiskowe na rzecz zrównoważonego rozwoju » przyznawaną przez francuskie Ministerstwo Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju.

Również wprowadzenie w maju 2007 r. znaku „Renault eco2” jest przejawem kompleksowego podejścia uwzględniającego pełny cykl życia pojazdów. Znak „Renault eco2” mogąotrzymać jedynie samochody produkowane w zakładach posiadających certyfikat ISO 14001, emitujące poniżej 140 g/km CO2 lub napędzane biopaliwami, których 95 procent masy nadaje się ponadto do recyklingu po wycofaniu z eksploatacji, a przynajmniej 5 procent użytych do produkcji tworzyw pochodzi z odzysku.

Renault i ochrona środowiska – kluczowe daty:

1995: przyjęcie założeń polityki środowiskowej Renault;1997: rozpoczęcie certyfikacji ISO 14001;1998: uzyskanie certyfikatu ISO 14001 przez zakład w Sandouville;1999: nowatorskie podejście zmierzające do objęcia kontrolą substancji niebezpiecznych w całym ciągu dostaw;2000: wdrożenie systemu zarządzania eko-projektowaniem w celu ograniczenia niekorzystnego oddziaływania już na etapie powstawania produktu;2002: nagroda dla najlepszego raportu z dziedziny zrównoważonego rozwoju za przejrzystość działań komunikacyjnych i spójność osiągnięć;2006: podjęcie publicznego zobowiązania w ramach Kontraktu Renault 2009 na rzecz zmniejszenia efektu cieplarnianego; zajęcie miejsca wśród trzech światowych producentów o najniższej emisji CO2; zaoferowanie gamy pojazdów napędzanych biopaliwami; rozwój alternatywnych technologii;2007: wprowadzenie znaku Renault eco2 w Europie.