Chodzi o ludzi, których ograniczona mobilność i utrudniony dostęp do pracy stanowią przeszkody w integracji ze społeczeństwem.

Koncern, poprzez swoją filię Renault Tech, proponuje w Europie pełną i jedyną w swoim rodzaju ofertę samochodów i usług przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jako koncern społecznie odpowiedzialny Grupa Renault zobowiązuje się także do zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz tworzenia dla nich dogodnych warunków pracy.

Dostęp do mobilności dla wszystkich

Renault jest jedynym europejskim producentem, który poprzez swoją filię Renault Tech angażuje sięw opracowanie, produkcję oraz sprzedaż samochodów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Celem Renault Tech jest zaproponowanie pełnej oferty i usług umożliwiających swobodne korzystaniez samochodów osobom o granicznej mobilności.

Gama Renault Tech zawiera:- adaptacje na potrzeby przewożenia wózków inwalidzkich (podjazdy, zaczepy wewnętrzne itp.),- fotele obrotowe i/lub wysuwane w celu ułatwienia przemieszczenia osoby z wózka inwalidzkiego/ i na wózek inwalidzki,- urządzenia ułatwiające prowadzenie (wspólny system napędu i hamowania, manipulatory kulkowe, wielofunkcyjne piloty itp.), umożliwiające zaadaptowanie miejsca kierowcy do rodzaju i stopnia niepełnosprawności prowadzących.

Renault Tech proponuje szeroką gamę samochodów zarówno dla klientów indywidualnych, rodzin czy grup. Wśród oferowanych modeli znajdują się: Kangoo, Logan MCV, Trafic i Master. Kangoo – najlepiej sprzedający się model – jest jedynym samochodem spośród wszystkich marek, który otrzymał homologację ważną w całej Unii Europejskiej, niezależnie od uzyskanych atestów krajowych.

W zakresie usług, Renault Tech proponuje swoim klientom m.in. wynajem krótkoterminowy – od kilku dni do6 miesięcy, czy specjalną umowę serwisową (we Francji w 45% finansowaną przez Renault).

W celu zagwarantowania najwyższej jakości kontaktów handlowych, Renault Tech dysponuje specjalnym zespołem sprzedaży, który proponuje zindywidualizowane rozwiązania, odpowiadając na potrzeby osóbo ograniczonej mobilności – zarówno klientów indywidualnych, jak i flotowych.

Kompleksowa oferta umożliwiła Renault zdobycie 60% udziałów na rynku francuskim (na około 2500 nowych samochodów sprzedanych łącznie w ciągu roku). Gama jest również rozprowadzana w wielu krajach europejskich przy współpracy z lokalnymi specjalistami. Kangoo, opracowane specjalnie na potrzeby rynku brytyjskiego, otrzymało właśnie homologację Motability.

Dzięki koncernowi Renault, filia Tech Renault całkowicie opanowała działalność związaną z transportem osób o ograniczonej mobilności. Samochody montowane są w Heudebouville (Eure, Francja), w specjalnie do tego przeznaczonej fabryce. Ponadto Renault utworzyło grupę roboczą złożoną z niepełnosprawnych pracowników oraz tych, których bliska osoba jest niepełnosprawna, w celu lepszego zrozumienia potrzeb tego typu klientów.

Dostęp do zatrudnienia

W celu wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych i ich integracji z przedsiębiorstwem, Renault s.a.s. i jego filie, takie jak Grupa Renault Retail, podpisały wiele umów z wyspecjalizowanymi przedsiębiorstwami.

Pod koniec 2008 roku 7,66 % pracowników Renault s.a.s. stanowiły osoby niepełnosprawne — należy przypomnieć, że minimalny teoretyczny poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych, wymagany prawnie we Francji, wynosi 6 %. Jest to jednocześnie odsetek prawie trzykrotnie wyższy od średniej we francuskim prywatnym sektorze zatrudnienia.

Od czasu podpisania pierwszej umowy w 1995 roku, Renault s.a.s. proponuje liczne formy pomocy mające na celu ułatwienie codziennego życia niepełnosprawnych pracowników lub tych, których członek rodziny jest niepełnosprawny (pomoc na zaadaptowanie prywatnego samochodu i mieszkania, na zakup sprzętu; stypendia).

Pracownicy niepełnosprawni korzystają także z adaptacji przeprowadzonych na ich stanowiskach pracy, niezależnie od tego, czy pracują w fabryce (np. pomoc w transporcie wewnętrznym lub stanowiska siedzące), czy w sektorze usługowym (np. przystosowane klawiatury, ekrany, oprogramowanie).

Przystosowania ergonomiczne są wprowadzane w większości zakładów Renault na świecie nie tylko w Renault s.a.s.

W 2007 roku Grupa Renault Retail podpisała umowę, która ma na celu wspierać zatrudnianie osób niepełnosprawnych, poprawić ich integrację zawodową i przeszkolenie oraz zapewniać motywujące warunki pracy. Umowa zakłada także rozwój partnerskiej współpracy z sektorem pracy chronionej, regrupującym przystosowane przedsiębiorstwa i placówki oraz usługi pomocy przez pracę.