Nadchodzi rewolucja w oznaczaniu samochodów. Póki co w jednym ze stanów USA — w Kalifornii, ale pomysł na pewno spodoba się niejednemu entuzjaście motoryzacji.

Zastąpienie zwykłych tablic rejestracyjnych naklejką to nie nowość, ponieważ takie rozwiązanie stosowane jest m.in. w samochodach rajdowych, ale dopiero teraz, po wielu latach testów, pomysł został "zalegalizowany" dla zwykłych samochodów osobowych.

Naklejki zamiast tablic rejestracyjnych to nie tylko kwestia estetyki — wielu kierowców nie lubi wywierconych dziur w zderzakach i uważa, że tablice rejestracyjne szpecą samochód, szczególnie supersportowe modele.

To praktyczne rozwiązanie także z innego powodu. Zwykłe blaszane tablice rejestracyjne zamontowane z przodu zaburzają aerodynamikę pojazdu. Naklejka nie będzie natomiast powodowała żadnych strat z tym związanych.

Zobacz też: Drobna stłuczka, a auto w papierach wygląda jak wrak

Nowe tablice rejestracyjne. Jak stosuje się naklejkę na samochód?

Naklejki są produkowane przez firmę License Plate Wraps. Jest ona na razie jedynym oficjalnym i legalnym dystrybutorem naklejanych tablic.

Koszt wyrobienia tablicy na samoprzylepnej folii to 85 dolarów. Kierowcy z Kalifornii muszą zalogować się na stronie internetowej firmy LPW i wypełnić formularz. Do wyboru mają osiem wzorów tablic. Dostępne są m.in. tablice ze specjalnymi oznaczeniami dla osób z niepełnosprawnością.

Naklejki wykonane są z odblaskowego winylu i wydrukowane są na samoprzylepnej folii, a opinie na stronie internetowej producenta podkreślają, jak szybko można je samemu zainstalować. Użytkownicy chwalą też naklejki za możliwość szybkiego zmycia z nich brudu oraz za to, że w przeciwieństwie do zwykłych blaszanych tablic, nie odpadają podczas szybkiej jazdy.

Przetestowane przez policję

Od 2014 r. naklejki są testowane przez LPW we współpracy z kalifornijskim Departamentem Pojazdów Silnikowych. W 2015 r. były też testowane przez patrol policji z Sacramento. Obecnie prowadzony jest nadal program pilotażowy, który potrwa do 2023 r.

Zobacz też: Wojsko może przejąć twoje prywatne auto. Nowe zasady

Źródło: licenseplatewrap.com