• Bułgaria to częsty cel wakacyjnych wyjazdów Polaków
  • Jeśli wybieramy się tam samochodem, warto sprawdzić, z jakimi wydatkami się to wiąże
  • Oprócz cen paliw i opłat za drogi warto znać także lokalne przepisy oraz wiedzieć, na co zwracać w Bułgarii szczególną uwagę

Z Warszawy do Sofii jest ok. 1,5 tys. km, a jeśli chcemy dotrzeć do wybrzeża Morza Czarnego, to trasa wydłuży się do ok. 2 tys. km. Tyle jest do Złotych Piasków, Warny czy do Burgas.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Większość turystów podąża na wybrzeże Morza Czarnego (linia brzegowa Bułgarii liczy 400 km). Oprócz wypoczynku w czasie pobytu w Bułgarii warto zwiedzić historyczne miejscowości, np. starożytne miasto Nesebyr. W Warnie zwiedzimy pozostałości rzymskich term oraz starożytne budowle greckie i tureckie. Warto też odwiedzić Park Narodowy Pirin.

Turyści wybierający się do Bułgarii najczęściej jadą przez Słowację, Węgry i Rumunię. Jeśli zamierzają odwiedzić Sofię, wybierają trasę przez Serbię. W każdym przypadku wymaga to zaplanowania jednego lub dwóch noclegów na trasie oraz wykupienia winiet elektronicznych na autostrady w Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii i Serbii.

Samochodem do Bułgarii — elektroniczne winiety

W Bułgarii również obowiązują opłaty – w postaci elektronicznych winiet. Można je kupić na stronie internetowej www.bgtoll.bg. Procedura jest prosta, wystarczy podać kraj rejestracji pojazdu i nr rejestracyjny. Ceny nie są wysokie – winieta na auto o dmc do 3,5 tony na tydzień kosztuje 13 BGN (ok. 30 zł), na miesiąc 27 BGN (ok. 61 zł), a na trzy miesiące 48 BGN (ok. 109 zł). Jeśli ciągniemy przyczepę i cały zestaw waży ponad 3,5 tony, wtedy na przyczepę trzeba wykupić drugą winietę. Dodatkowe opłaty pobierane są przy wjeździe do Bułgarii z Rumunii przez mosty na Dunaju – wynoszą one 6 (ok. 14 zł) lub 12 lewa (ok. 27 zł), a przy przekraczaniu rzeki promem 33 lewa (ok. 75 zł).

Samochodem do Bułgarii — przepisy drogowe, ceny paliw, wyposażenie auta

Od niedawna na autostradach w Bułgarii podniesiono prędkość maksymalną do 140 km/h. To ważna informacja dla turystów podróżujących np. z Sofii do wybrzeża Morza Czarnego (A1) lub z Sofii do Warny (A2). W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h, a poza terenem zabudowanym – 90 km/h. Trzeba zwracać uwagę na ograniczenia dla pojazdów ciągnących przyczepy – zwykle prędkość maksymalna jest niższa o 20 km/h. Światła mijania obowiązują przez całą dobę. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Uwaga, jeśli wypiliśmy piwo czy kieliszek wina i mieścimy się w bułgarskiej normie, ale zamierzamy wjechać np. do Rumunii czy Serbii, to należy pamiętać, że w Rumunii obowiązuje restrykcyjna norma 0,0 promila, a w Serbii 0,3 promila.

W Bułgarii ceny paliw są nieco niższe niż w Polsce. Pod koniec czerwca 2023 r. benzyna Pb95 kosztowała średnio 5,74 zł/l (po przeliczeniu z miejscowego lewa). Za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić 5,46 zł, a za LPG ok. 1,97 zł.

W wyposażeniu samochodu muszą się znaleźć obowiązkowo: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica, apteczka. Zalecane jest posiadanie zapasowego kompletu żarówek.

Doświadczeni turyści radzą, aby wyposażyć pojazd także w osłony termiczne na szyby oraz zabrać zapasowe kluczyki do auta (ewentualnie także do przyczepy). Należy je trzymać osobno od kluczyków używanych na co dzień, nie przechowywać w kabinie auta. Warto także zrobić kserokopie dokumentów (paszport, dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu), na wypadek ich kradzieży lub zgubienia. Kserokopie pozwolą szybciej uzyskać nowe dokumenty. W przypadku utraty dokumentów czy innych zdarzeń wymagających pomocy lub interwencji należy kontaktować się z polską ambasadą, lub wydziałem konsularnym.

Ambasada polska w Sofii działa przy ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, telefon: +359 2 902 34 00. Wydział konsularny ambasady jest pod tym samym adresem, tel. +359 2 902 34 15; +359 2 902 34 16; W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: + 359 884 688 510.

Osobną sprawą jest ubezpieczenie osób i bagażu. Wprawdzie karta EKUZ (trzeba ją zabrać na wyjazd) gwarantuje bezpłatną pomoc lekarską, ale tylko w podstawowym zakresie. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne pozwoli skorzystać np. z pomocy prywatnej kliniki lub z kosztownych zabiegów w przypadku skomplikowanych zdarzeń.

Ubezpieczenie bagażu pozwoli uzyskać odszkodowanie za utracony sprzęt turystyczny, fotograficzny, telefon komórkowy czy skradzione walizki. Przezorni przed wyjazdem fotografują wszystkie sprzęty zabierane w podróż – w przypadku ich utraty pozwala to na dokładny opis potrzebny do uzyskania odszkodowania.

Podróżowanie po Bułgarii

Wszystkich pasażerów obowiązuje zapięcie pasów bezpieczeństwa. Kierowca może rozmawiać przez telefon tylko z zestawem głośnomówiącym. Polskie prawo jazdy jest honorowane, tzw. zielona karta (dowód ubezpieczenia OC) nie jest wymagana. Policja bułgarska jest dość restrykcyjna wobec kierowców, szczególnie zagranicznych. Kary wynoszą do 350 lewa (ok. 795 zł) za przekroczenie prędkości w mieście o 10-20 km/h. Za nieprawidłowe parkowanie – ponad 100 lewa (ok 227 zł), a za przekroczenie poziomu alkoholu od 0,5 do 1 promila – nawet tysiąc lewa (ok. 2270 zł).

Jeśli nie mamy własnych doświadczeń ani relacji znajomych z pobytu w Bułgarii, warto zajrzeć na stronę polskiego MSZ-u: www.gov.pl/web/bulgaria/informacje-dla-podrozujacych. Jest tam wiele przydatnych informacji, w tym ostrzeżenie: "Należy unikać podróżowania nocą, zatrzymywania się na nocleg na niestrzeżonych parkingach, w pobliżu przydrożnych barów itp. Podczas jazdy wskazane jest blokowanie drzwi samochodu od wewnątrz. Nie należy pozostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim bagaż.

Turyści zatrzymujący się w hotelach, w kwaterach prywatnych i na kempingach nie powinni pozostawiać bez nadzoru pieniędzy, kosztowności i dokumentów.

Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. W dużych kurortach nadmorskich jak np. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Nesebyr parkować należy tylko na parkingach ogólnych (zazwyczaj płatnych) lub hotelowych.

W związku z częstymi kradzieżami, szczególnie w okresie letnim, nowych samochodów, zaleca się podróżującym takimi pojazdami daleko idącą ostrożność, a nawet nieużywanie ich w miarę możliwości w podróżach do i przez Bułgarię".