Jeżdżąc po drogach w Polsce, kierowcy muszą stosować się do przepisów panujących w naszym kraju. Dotyczy to nie tylko norm regulujących bezpieczeństwo, ale także wyposażenia pojazdów. W samochodach osobowych poruszających się po naszych drogach obowiązkowo muszą znaleźć się dwa elementy trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo

Zerknij: Przejechał ponad 1,6 mln km w 9 lat, aż zablokował się licznik. Wzbudził zainteresowanie producenta

Podróż zagraniczna własnym autem — wyposażenie

Schody zaczynają się, gdy chcemy własnym autem wyjechać za granicę. Pojawiają się pytania i wątpliwości co zabrać, aby uniknąć mandatu. Z odpowiedzią przychodzi Konwencja Wiedeńska. Jest to dokument, który reguluje ogólne zasady ruchu drogowego w krajach będących jego sygnatariuszami (to praktycznie wszystkie kraje europejskie). Z aktu tego wynika m.in. zasada, że podczas podróży w samochodzie powinno znajdować się wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu.

Aby nie przysparzać sobie dodatkowego stresu w związku z kontrolą drogową, warto sprawdzić, czego wymagają przepisy kraju docelowego. Część z nich wymaga obligatoryjnie posiadania w samochodzie kamizelki odblaskowej jednej (Włochy) lub dla wszystkich podróżnych (Czechy), kompletu zapasowych żarówek (Chorwacja), czy apteczki (Austria).

Czytaj: Spieszył się na randkę, policjanci nie mieli litości

Jedziesz za granicę własnym autem? Zabierz te dokumenty

Wyjeżdżając za granicę, należy wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport, które pozwolą zweryfikować tożsamość. Jeżdżąc po Polsce, nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego ani aktualnej polisy OC, ponieważ policjanci mogą sami sprawdzić te informacje. Za granicą jest to niemożliwe, dlatego wymienione dokumenty trzeba wziąć ze sobą w podróż.

Sprawdź: Gang Olsena z Białegostoku. Większości aut nie podołali, wpadli na gorącym uczynku

Wyjeżdżając, warto zabrać ze sobą jeszcze jeden, mniej "motoryzacyjny" dokument. To karta ubezpieczenia zdrowotnego, która potwierdza prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych do większości krajów europejskich. Jednocześnie gwarantuje zwrot kosztów leczenia.