Dla mieszkańców Tatr i okolic sezon turystyczny z jednej strony jest czymś pożądanym, bo daje możliwość zarobku, z drugiej staje się uciążliwy, bo oznacza ogromne trudności w codziennym funkcjonowaniu. Te przejawiają się m.in. w trudnościach z poruszaniem się wąskimi i krętymi drogami, a czasami jeszcze większymi problemami ze znalezieniem miejsca do zaparkowania pojazdu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Wybierasz się w Tatry samochodem? Zwróć uwagę na zakazy parkowania

Trudności w znalezieniu miejsca do pozostawienia aut sprawiły, że turyści odwiedzający Tatry parkowali w niemal dowolnym miejscu. To z kolei prowadziło do sytuacji, że niektórymi fragmentami dróg praktycznie nie dało się przejechać. Przykładem jest fragment drogi z Brzezin do Murzasichla, a także droga do Morskiego Oka.

W związku z tym, jak przypomina policja, już jakiś czas temu zmieniono tam organizację ruchu. Ustawione oznakowanie informuje kierowców o tym, że każdy nieprawidłowo zaparkowany pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela. Co ważne, dotyczy to nawet tych aut, które nie powodują zagrożenia.

Kosztowne konsekwencje parkowania na zakazie

O tym, że obowiązujące przepisy to nie teoria, a znaki nie są jedynie straszakami, tylko w jeden dzień przekonało się ponad 100 kierowców. W piątek (11 sierpnia) przed południem tatrzańscy policjanci zostali poinformowani o tym, że kilkadziesiąt nieprawidłowo zaparkowanych aut przy drodze w rejonie Brzezin znacząco ograniczyło możliwość bezpiecznego wyminięcia się dużych pojazdów.

"Pomimo wolnych miejsc parkingowych i czytelnych znaków w tym rejonie, aż 138 kierowców postanowiło zaparkować na zakazie. Konsekwencje tego postępowania już niebawem" — przekazała zakopiańska policja.

Zignorowanie obowiązujących przepisów może okazać się dla kierowców bardzo kosztowne. Policja z Zakopanego przypomina, że trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł oraz 1 punktem karnym. A to tylko początek. Do tego dochodzi 400 zł za odholowanie pojazdu o DMC (dopuszczalna masa całkowita) do 3,5 t oraz opłata za parking wynosząca 40 zł za dobę.