Na torze ADAC pod Berlinem Skoda przedstawiła swój team, który wystartuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Młody kierowca – Mikołaj Marczyk miał okazję pokazać, co już potrafi. Mimo młodego wieku i krótkiego stażu Mikołaj daje sobie radę. W rajdach jeździ z sukcesami od dwóch lat (Hondą Civic Type R oraz Subaru), wcześniej startował w zawodach kartingowych.

Jego pilotem został Szymon Gospodarczyk – zawodnik z dłuższym stażem (jeździ od 2005 r.) i doświadczeniem w rajdach.

Skoda udostępniła im samochód, który jest marzeniem wielu rajdowców – Skodę Fabię R5 3. generacji. To jeden z najbardziej utytułowanych samochodów rajdowych. Fabia R5 ma silnik turbo o pojemności 1.6 litra o mocy 300 KM, moment obrotowy wynosi 420 Nm. Auto ma napęd na 4 koła, 5-stopniową przekładnię sekwencyjną, mechaniczny dyferencjał z przodu i z tyłu. Fabia R5 jest bardzo odchudzona – waży (z klatką) 1230 kg. Auto zostało przygotowane przez specjalny dział Skoda Motorsport w Czechach. Obsługą zajmuje się zespół słowackich mechaników. Cena Fabii R5 gotowej do rajdów to ok. milion złotych.

Team Skody wystartuje w całym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (siedem rund, czego 5 na asfaltach i 2 na szutrach) oraz w Rajdzie Barbórka.

Tomasz Porowski – dyrektor Skoda Polska podkreśla, że udział teamu Skody w RSMP to krok w kierunku umocnienia wizerunku marki, nawiązanie do rajdowych tradycji czeskiej marki, a celem teamu w tym roku jest miejsce na podium Mistrzostw Polski w klasyfikacji generalnej. Jednocześnie Skoda podjęła nowy projekt szkoleniowy – Akademia RS, gdzie kierowcy będą doskonalić swoje umiejętności na modelach usportowionych RS.