18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który może nawet 10-krotnie obniżyć podatek za miejsce postojowe w podziemnym garażu w bloku. Tym samym Trybunał rozwiał wszelkie wątpliwości co do sposobu naliczania tego podatku. Obecnie bowiem stosuje się dwie stawki.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo:

Tego typu garaż może być bowiem uznany za odrębną własność i samodzielny lokal niemieszkalny, który posiada osobną księgę wieczystą. Może też mieć wspólną księgę wieczystą z mieszkaniem i — mówiąc najprościej — stanowić jego część, jak choćby piwnica bądź komórka lokatorska. Na czym polega różnica? Na pieniądzach.

Podatek od miejsca w garażu podziemnym: jak go naliczać

Jak podaje "Rzeczpospolita", wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest wynikiem skargi konstytucyjnej wniesionej przez pewne małżeństwo. Garaż podziemny w ich bloku uznano bowiem za samodzielny lokal niemieszkalny. Założono mu osobną księgę wieczystą, a podatek naliczono według stawek dla budynków lub ich części pozostałych. Tym samym małżeństwo płaciło... ok. 10-krotnie wyższy podatek, niż gdyby miejsce postojowe w garażu uznać za część mieszkania z tą samą księgą wieczystą. Co w tej sprawie postanowił Trybunał Konstytucyjny?

Podatek od miejsca w garażu podziemnym: zgodność z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny w wyroku SK 23/19 z 18 października 2023 r. stwierdził, że "w zakresie, w jakim umożliwiają [odpowiednie przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych], na potrzeby podatku od nieruchomości, uznanie wyodrębnionego garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym, za część budynku o odmiennym niż mieszkalny charakterze, są niezgodne z zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych wywodzoną z art. 84 w związku z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

Tym samym Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że stosowanie różnych stawek podatku od nieruchomości w stosunku do miejsc postojowych w garażach w budynkach wielomieszkaniowych (blokach) jest niezgodne z konstytucją. Niestety, jest jeden haczyk.

Podatek od miejsca w garażu podziemnym: kiedy zmiany wejdą w życie

Wbrew pozorom uznanie przepisów za niezgodne z konstytucją nie oznacza, że od razu przestają one obowiązywać. Trybunał Konstytucyjny w wyroku zaznaczył, że "przepisy [...] w zakresach tam wskazanych, tracą moc obowiązującą z upływem 31 grudnia 2024 r."