Jedną z ostatnich misji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego było przywiezienie 12 i 17 sierpnia odrzutowcem sześciu polskich obywateli rannych w wypadku autokaru w Chorwacji. Przypominamy, że do wypadku

Samolotowy Zespół Transportowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyposażony jest w cztery statki powietrzne — dwa samoloty turbośmigłowe Piaggio P.180 Avanti i w dwa samoloty odrzutowe Bombardier Learjet 75 Liberty.

Główne zadania Samolotowego Zespołu Transportowego to transport pacjentów wymagających opieki medycznej między zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju i transport do Polski obywateli naszego kraju, ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza granicami Polski.

"Jeśli chodzi o lotnicze zespoły ratownictwa medycznego w Polsce, to zastosowane tu rozwiązania systemowe są unikalne na skalę światową" — powiedziała PAP rzeczniczka LPR Justyna Sochacka.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jak wskazała, w Polsce mamy 21 stałych baz HEMS i jedną sezonową, z czego cztery dyżurują w trybie całodobowym.

"Biorąc pod uwagę 60-kilometrowy promień działania każdej z baz, niemal cała Polska pokryta jest zasięgiem śmigłowców LPR (przy 100-kilometrowym promieniu pokrycie jest oczywiście 100-procentowe). Posiadamy bardzo nowoczesne wyposażenie medyczne, nieodbiegające od europejskich standardów. Nasze załogi podlegają ustawicznemu szkoleniu medycznemu, co przekłada się na wysoki poziom udzielanych świadczeń medycznych" — podkreśliła Sochacka.

Załogi HEMS realizują rocznie ok. 12 tys. misji (transportują ok. 8 tys. pacjentów). HEMS przewożą też organy do przeszczepów, ale są to pojedyncze przypadki. "Zdecydowanie więcej transportujemy biorców do przeszczepów" — poinformowała Sochacka.

Od początku istnienia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego załogi śmigłowcowe i samolotowe przetransportowały ponad 130 tys. pacjentów.

Obecnie śmigłowce stacjonują w 21 bazach stałych rozmieszczonych w całej Polsce i w jednej bazie sezonowej w Koszalinie, uruchamianej w czasie letnich wakacji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nowoczesny śmigłowiec EC 135/H135 w kilkanaście minut doleci do miejsca wypadku oddalonego o 60 kilometrów, w zależności od wiatru.

Wchodzący w skład LPR Samolotowy Zespół Transportowy (EMS – od ang. Emergency Medical Service) zlokalizowany jest na warszawskim lotnisku im. F. Chopina.

Zespół HEMS jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia, a także szybko przetransportować chorego do szpitalnego oddziału ratunkowego w ramach tzw. złotej godziny. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/