• Nowe przepisy w połowie września 2022 r. zlikwidują możliwość skorzystania ze szkolenia pozwalającego zredukować liczbę punktów karnych
  • Niektóre WORD-y już teraz notują mocno odczuwalny wzrost zainteresowania tego typu kursami
  • Większość pytanych WORD-ów prawdziwego szturmu spodziewa się pod koniec sierpnia i w ciągu dwóch pierwszych tygodni września
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Bez wątpienia rok 2022 dla wielu kierowców, mowa oczywiście o tych, którzy z dużym marginesem podchodzą do przestrzegania przepisów, będzie rewolucyjnym. Już od stycznia obowiązuje nowy, surowszy taryfikator, a kolejne zmiany zaczną obowiązywać już niebawem, a dokładnie od 17 września 2022 r.

Od tego dnia nie tylko wzrasta liczba punktów karnych przewidzianych za najbardziej niebezpieczne wykroczenia, lecz także, a może przede wszystkim, zniknie możliwość odbycia szkolenia, które pozwalało zredukować liczbę punktów karnych widniejących na koncie kierowcy.

 Foto: ADV images / Shutterstock

I tej ostatniej zmiany wielu kierowców obawia się najbardziej. Wszystko dlatego, że od połowy września nie dość, że łatwiej będzie osiągnąć maksymalny limit 24 punktów karnych, to na dodatek trudniej będzie się go pozbyć. Ustawodawcy wprowadzili bowiem zapis, że punkty zebrane od 17 września br. będą kasowały się dopiero po dwóch latach, a nie po roku jak obecnie, a do tego dopiero od chwili zapłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia.

Nadciągająca rewolucja i przypominające ją liczne doniesienia medialne coraz bardziej trafiają do świadomości kierowców. Widać to przede wszystkim w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, które organizują szkolenia umożliwiające zredukowanie dokładnie sześciu punktów karnych.

W Krakowie dopiero czekają na szturm zainteresowanych

W krakowskim WORD-zie na razie jeszcze nie ma lawinowego wzrostu liczby osób, które chciałyby skorzystać ze szkolenia redukującego punkty karne, ale jak powiedział nam Grzegorz Wysopal, kierownik działu szkoleń, dużego zainteresowania spodziewa się pod koniec sierpnia. Wtedy wielu kierowców już będzie po urlopach i część z nich dowie się, że ich konto punktowe powiększyło się o kilka oczek.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Chwilowy brak lawinowego wzrostu zainteresowanych szkoleniami potwierdzają dane. W czerwcu br. WORD w Krakowie przeprowadził dwa kursy, w których wzięło udział 75 osób. Miesiąc później w trzech kursach uczestniczyło 107 osób, a w sierpniu dotychczas uczestnikom dwóch kursów wydano 79 zaświadczeń. Już wkrótce odbędzie się kolejne szkolenie i najprawdopodobniej sierpień zamknie się liczbą 114 przeszkolonych.

Szczecin — więcej chętnych, ale na razie jest w miarę spokojnie

Najwyraźniej mieszkańcy Małopolski podchodzą do tematu redukcji punktów karnych, przynajmniej na razie, dużo spokojniej niż kierowcy ze Szczecina i okolic. Tutaj, jak dowiedzieliśmy się w dziale szkoleń, zainteresowanie już jest duże i szczeciński WORD spodziewa się lawinowego wzrostu chętnych do odbycia kursu. Zazwyczaj w ciągu miesiąca odbywał się jeden kurs, w którym brało udział od 30 do maksymalnie 35 osób.

Tak było jeszcze w lipcu br. Ale już w sierpniu odbyło się jedno szkolenie i zaplanowane jest kolejne — łącznie weźmie w nich udział ok. 60 kierowców. A to dopiero przedsmak tego, co WORD w Szczecinie czeka we wrześniu. Z przekazanych nam informacji wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach od rozpoczęcia roku szkolnego mają odbyć się trzy kursy. Już teraz zapisanych jest ok. 50 chętnych. Co więcej, jeżeli zajdzie taka potrzeba, Szczecin przygotowany jest na zorganizowanie nawet czterech kursów. A to oznaczałoby dużo ponad 100 uczestników.

Katowice już teraz mierzą się z lawinowym wzrostem chętnych na szkolenia

O ile we wcześniej opisywanych WORD-ach widać wzrost zainteresowania, ale trudno jeszcze mówić o lawinowym wzroście czy wręcz szturmie na WORD, o tyle z taką sytuacją mamy do czynienia w Katowicach. W ośrodkach przynależnych do katowickiego WORD-u (ten nie obejmuje Bielska-Białej i Częstochowy) standardowo w ciągu miesiąca odbywało się 5-6 kursów. Ale teraz to już historia, która jak przekazał nam Jerzy Marks, kierownik działu szkoleń, sukcesywnie powtarza się zawsze, gdy wraca temat likwidacji kursów redukujących punkty karne.

 Foto: Auto Świat

Już w lipcu katowicki WORD zorganizował dziewięć szkoleń. W zależności od miasta, w którym się ono odbywa, w jednym szkoleniu bierze udział od ok. 20 osób (np. w Rybniku) do ok. 30 osób — tak jest chociażby w Katowicach, które dysponują większą salą. Ale prawdziwy szturm spodziewany jest we wrześniu. W okresie od 1 do 16 września ma odbyć się... 10 kursów. To oznacza, że może w nich wziąć udział nawet czterokrotnie więcej chętnych, niż jeszcze dwa, trzy miesiące temu.

Białystok przygotowany na oblężenie ze strony kierowców

Wystarczyło zapytać Katarzynę Sztabińską, kierowniczkę działu szkoleń, o to, czy widoczny jest wzrost zainteresowania kursami redukującymi punkty karne, aby natychmiast uzyskać twierdzącą odpowiedź. To widoczne jest od połowy sierpnia br. O ile wcześniej tygodniowo odbywały się zazwyczaj dwa szkolenia, o tyle w okresie 16-21 sierpnia będą już cztery, tyle samo odbędzie się w ostatnim tygodniu bieżącego miesiąca, przy czym zajęcia dla kierowców odbywają się nawet w soboty i niedziele.

Z taką samą możliwością, tj. organizowaniem kursów w soboty i niedziele, białostocki WORD liczy się również we wrześniu. Co więcej, jak powiedziała Sztabińska, ośrodek przygotowany jest na organizowanie szkoleń nawet codziennie, przez siedem dni w tygodniu, o ile znajdą się chętni. Trudno się temu dziwić. W czerwcu br. uczestnikom dziewięciu kursów wydano 113 zaświadczeń potwierdzających ich odbycie. Tyle samo szkoleń było w lipcu, tyle że wzięło w nich udział nieco mniej, bo 102 osoby. Ale już od 1 do 19 sierpnia w zaledwie pięciu kursach uczestniczyło 90 osób. Tyle samo chętnych zapisało się na kursy, które białostocki WORD zorganizuje w ciągu tygodnia, tj. do 27 sierpnia 2022 r.