Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Sosnowcu, co zarejestrowała kamera jednego z internautów. Na nagraniu zobaczyć można srebrnego Volkswagena Jettę, w którym na miejscu pasażera wychyla się przez okno małe dziecko. Mimo znaczącej prędkości i obecności innych aut na sąsiednim pasie, kierujący nie zwraca uwagi na zachowanie potomka. W pewnym momencie samochody zatrzymują się na czerwonym świetle, a autor nagrania wysiada z pojazdu, aby zwrócić uwagę nieodpowiedzialnemu rodzicowi. Jak twierdzi użytkownik, wywiązała się z tego następująca rozmowa:

- Autor: Czy widzi Pan, że pana dziecko nie jest zapięte i nie dużo brakuje, żeby wypadło przez szybę? Czy Pan zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji?

- Kierowca Jetty: Niech Pan już nie przesadza....

Mimo zwróconej uwagi kierujący mężczyzna nie zadbał nawet o zapięcie dziecka pasami bezpieczeństwa, nie wspominając już o braku fotelika samochodowego. W połączeniu z wychylaniem się przez okno, aż ciężko uwierzyć, że ktoś mógłby wykazać się takim brakiem rozsądku.

Polskie przepisy — fotelik samochodowy

Obowiązek zapinania pasów podczas jazdy samochodem oraz niebezpieczeństwo związane z wychylaniem się przez okno raczej są dla wszystkich oczywiste. Warto jednak przypomnieć, że dzieci mające do 150 cm wzrostu są objęte obowiązkiem jazdy w foteliku samochodowym. Co więcej, fotelik musi znajdować się na tylnych siedzeniach samochodu.

Oglądając filmik, zauważyć można, że nieodpowiedzialny rodzic dopuścił się dwóch wykroczeń, którymi są niezapięcie dziecka pasami bezpieczeństwa oraz niezapewnienie mu fotelika samochodowego. Za to pierwsze taryfikator przewiduje 100 zł kary i 5 pkt karnych, natomiast za drugie 300 zł i 6 pkt karnych. Kary, jednak nie powinny być tu najważniejszym argumentem. Takie zachowanie bezpośrednio naraża zdrowie i życie dziecka w razie wypadku.