• Oszuści wykorzystują wiadomości zachęcające do płatności i fałszywą stronę internetową, by przechwycić dostęp do konta bankowego
  • Fałszywe wiadomości dotyczą płatności za przejazd drogami płatnymi w ramach systemu viaTOLL, który wygaszono w Polsce z końcem września 2021 r.
  • Od jesieni zeszłego roku płatności za przejazd płatnymi odcinkami dróg realizuje się tylko w ramach systemu e-TOLL. Dotyczy on również aut osobowych
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Niewiele trzeba, by stracić wszystkie środki. Cyberprzestępcy stosują nową metodę, by zyskać dostęp do naszego konta bankowego. Korzystają bowiem z fałszywych wiadomości z przypomnieniem do płatności za przejazd płatnymi drogami w Polsce.

Służba Celno-Skarbowa ostrzega przed wiadomościami podpisanymi przez "Zespół viaTOLL". Znajdziemy w nich przypomnienie o płatności w ramach umowy zawartej w systemie viaTOLL oraz link do fałszywej strony internetowej. Strona służy do przejęcia danych logowania i autoryzacji w banku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można zwrócić się o pomoc, przekazując zgłoszenie na adres incydent@mf.gov.pl.

Przypominamy, że system płatności viaTOLL nie działa w Polsce od końca września 2021 r. Obecnie obowiązuje nowy system e-TOLL, który dotyczy nie tylko aut ciężarowych, dostawczych czy autobusów, ale także pojazdów osobowych.

W przypadku samochodów osobowych płatności obowiązują na państwowych odcinkach autostrad A2 (Konin – Stryków) oraz A4 (Wrocław – Sośnica).