Japoński koncern motoryzacyjny planuje utworzyć we wschodnioniemieckich landach nową fabrykę, w której zatrudnienie mogłoby znaleźć ok. 2 tys. osób.

Starostowie przygranicznych niemieckich powiatów, tworzący grupę gospodarczą pod nazwą "Nic nie jest niemożliwe", pragną zainteresować japońskiego potentata terenami wokół miasta Pasewalk, a także zwrócić jego uwagę na atrakcyjność polsko- niemieckiego obszaru przygranicznego, którego największym miastem jest Szczecin.

Jak twierdzą lokalne władze w Pasewalku, miejscowość nie może zagwarantować wystarczającej liczby pracowników. Bliskość Szczecina jest więc ogromnym atutem - miasto ma rozwinięte szkolnictwo zawodowe i politechniczne, zaplecze logistyczne wraz z portem oraz bogatą ofertę rynku pracy. Ważna jest także inwestycja koncernu Bridgestone w fabrykę opon w niedalekim Stargardzie Szczecińskim.

W skład niemieckiej grupy gospodarczej wchodzą starostowie przygranicznych niemieckich powiatów Uecker-Randow, Uckermark i Przedpomorze Wschodnie oraz burmistrzowie Pasewalku, Prenzlau i Anklam. Pasewalk leży 35 km od Szczecina.

"Nasz region jest stosunkowo słabo rozwinięty gospodarczo. Zdecydowanie lepsze warunki są pod tym względem w Szczecinie. Szczecin dysponuje potencjałem siły roboczej, w tym specjalistami z dziedziny budowy maszyn, są tu wyższe uczelnie, jest port, funkcjonują placówki kulturalne" - powiedział w trakcie uroczystości burmistrz Pasewalku Rainer Dambach.

"Szczecin to metropolia, która leży blisko granicy. Będziemy starali się wykorzystać ten fakt w negocjacjach z japońskim inwestorem" - dodał.

"Podpisanie listu intencyjnego to docenienie metropolitalnej roli miasta w regionie. Powodzenie inwestycji w Pasewalku to także duża szansa dla Szczecina, przede wszystkim na stworzenie nowych miejsc pracy" - dodał Krzystek.

Burmistrz Pasewalku poinformował, że w ramach przygotowań do inwestycji wybrana została firma, która przygotuje specjalistyczną ofertę przedstawicielom firmy Toyota. Powinna być ona gotowa w kwietniu 2007 roku i będzie obejmować m.in. opis walorów jakimi dysponuje Szczecin.

O lokalizację fabryki Toyoty zamierzają ubiegać się także Schwerin, Berlin, Lipsk i Saksonia-Anhalt.

żrodło: pap