- Z raportów Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wynika, że liczba samochodów wyrejestrowanych z powodu kradzieży się ustabilizowała. W zeszłym roku nawet spadła
- Daleko nam do lat 90., kiedy w rekordowym roku z ulic zniknęło ponad 80 tysięcy samochodów
- Lista najczęściej kradzionych marek i modeli od wielu lat jest bardzo podobna. Widzimy na niej jedne z ulubionych samochodów Polaków
Są samochody wyjątkowo narażone na kradzieże, a ich właściciele powinni się mieć na baczności. Warto pomyśleć o jakimś dodatkowym zabezpieczeniu, a także stosować się do zaleceń policji. Co cieszy, producenci samochodów podwyższonego ryzyka nie udają, że problemu nie ma i sami oferują polskim kierowcom dodatkowe sposoby na zabezpieczenie samochodu. Wielu producentów takimi rozwiązaniami znacznie utrudnili złodziejom życie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:
Ile samochodów rocznie jest w Polsce kradzionych?
Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR co roku publikuje raporty, z których możemy się tego dowiedzieć. Podawana jest liczba pojazdów, które wyrejestrowano z powodu kradzieży. Te dane odrobinę różnią się od policyjnych statystyk, ale dają dobry obraz tego, co się dzieje w kraju. W 2023 r. z polskich ulic zniknęło 6157 samochodów osobowych i dostawczych o DMC.
Współczujemy wszystkim właścicielom, którzy padli ofiarą kradzieży, ale powyższa liczba daje też powody do zadowolenia. Rok do roku liczba skradzionych samochodów zmniejszyła się o 13,3 proc. Od jakiegoś czasu w raportach SAMAR-u obserwujemy bardzo podobne wyniki. W ostatnich pięciu latach sytuacja była stabilna, a liczba wahała się od 6,9-7,0 tysiąca aut. Starsi kierowcy na pewno pamiętają mroczne pod tym względem lata 90. i początek nowego tysiąclecia. Niechlubny rekord padł w 1998 r., kiedy to z powodu kradzieży wyrejestrowano ponad 80 tysięcy samochodów!
To aż 13 razy więcej niż w 2023 r. To pozytywna informacja. Z tych negatywnych coraz więcej osób zauważa trend kradzieży kół, kołpaków, dekielków czy katalizatorów.
Przeczytaj także: Tak Polska została "paserem Europy". Najbardziej ryzykowali metodą "na wlewak"
Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2023 r. Lista marek:
- Toyota – 869 szt.,
- Audi – 427 szt.,
- Volkswagen – 398 szt.,
- BMW – 383 szt.,
- Mercedes – 328 szt.,
- Kia – 303 szt.,
- Renault – 285 szt.,
- Hyundai – 282 szt.,
- Fiat – 274 szt.,
- Peugeot – 202 szt..
Bardzo wysoki wynik Toyoty wynika z ogromnej popularności tej marki w Polsce. Toyot jest po prostu najwięcej, a to przekłada się na to, że interesują się nimi złodzieje. Wiele aut jest kradzionych na części. Cieszy, że Toyota to jedna z tych marek, która dokłada wszelkich starań do zabezpieczenia swoich samochodów i oferuje swoim klientom skuteczne sposoby na utrudnienie kierowcom życia. Złodzieje kradną też niemieckie marki, które również są bardzo popularne nad Wisłą.
Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2023 r. Lista modeli:
- Toyota Corolla – 247 szt.,
- Toyota RAV4 – 189 szt.,
- Hyundai Tucson – 152 szt.,
- Fiat Ducato – 148 szt.,
- Kia Sportage – 113 szt.,
- Renault Master – 110 szt.,
- Toyota Yaris – 101 szt.,
- Toyota C-HR – 101 szt.,
- Toyota Camry – 96 szt.,
- Audi A4 – 95 szt..
Ten sam trend widzimy także wśród najczęściej kradzionych modeli. Łupem złodziei padają hity polskiego rynku takie jak Corolla, RAV4, Tucson czy Sportage. Jeśli macie taki samochód, to zadbajcie o jego bezpieczeństwo. Z ciekawostek warto zauważyć dwa dostawczaki. Złodzieje upatrzyli sobie Mastera i Ducato.
Przeczytaj także: Kierowcy nie dowierzają, gdy widzą tę tablicę. To chyba najbardziej zagmatwany objazd