Auto Świat Wiadomości Aktualności Na budowie S7 zaginął defektoskop. Polska Agencja Atomistyki: "zagrożenie dla życia"

Na budowie S7 zaginął defektoskop. Polska Agencja Atomistyki: "zagrożenie dla życia"

Defektoskop, który w ubiegłym tygodniu zniknął z placu budowy drogi S7 w Krakowie, wciąż jest poszukiwany przez służby. Ze względu na wysoką promieniotwórczość to bardzo niebezpieczne urządzenie – otwarcie lub rozcięcie go grozi nawet śmiercią. Państwowa Agencja Atomistyki wydała ostrzeżenie dla znalazcy tego sprzętu.

Na budowie drogi S7 zginął defektoskop. Jest zagrożeniem dla życia
Na budowie drogi S7 zginął defektoskop. Jest zagrożeniem dla życiaŻródło: Źródło zbiorcze dla obrazków importowanych w ramach Onet Editorial Workflow

Akcja poszukiwawcza defektoskopu w Krakowie trwa nieprzerwanie od ubiegłego tygodnia. W nocy z czwartku na piątek (21-22 marca 2024 r.) z placu budowy drogi S7 przebiegającej przez Nową Hutę zniknęło niebezpieczne w niepowołanych rękach urządzenie pomiarowe. Małopolski Urząd Wojewódzki niezwłocznie wydał komunikat z ostrzeżeniem: "defektoskop zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze".

Budowa S7: poszukiwania defektoskopu w Krakowie wciąż trwają

W weekend w sieci zaczęły krążyć informacje o tym, że niebezpieczne urządzenie z placu budowy trasy S7 rzekomo zostało odnalezione na jednym z nowohuckich śmietników. Niestety, okazało się to nieprawdą. W poniedziałek rano "Super Express" potwierdził u rzeczników prasowych policji i straży pożarnej w Krakowie, że akcja poszukiwawcza nie została zakończona.

Czego zatem szukają służby i na co uważać? Jak czytamy w opisie małopolskiego urzędu, defektoskop ma ok. 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości. Jego waga sięga zaledwie 6-8 kg, a do tego urządzenie ma specjalną rączkę, dlatego przenoszenie go jest łatwe. Niestety, defektoskop w niepowołanych rękach może doprowadzić do tragedii.

W akcję poszukiwawczą defektoskopu zaangażowane są różne służby
W akcję poszukiwawczą defektoskopu zaangażowane są różne służbyŻródło: Źródło zbiorcze dla obrazków importowanych w ramach Onet Editorial Workflow

Państwowa Agencja Atomistyki ostrzega znalazców defektoskopu

W akcję włączyła się też Państwowa Agencja Atomistyki i wydała ostrzeżenie. Urządzenia pod żadnym pozorem nie wolno otwierać ani rozcinać, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.

Agencja apeluje do osób, które mogą posiadać informacje na temat lokalizacji urządzenia, o niezwłoczne powiadomienie najbliższej jednostki policji (112), Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).

Autor Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków