Auto Świat Wiadomości Aktualności Czy trzeba płacić mandaty z zagranicy? Uwaga, możesz nawet stracić samochód!

Czy trzeba płacić mandaty z zagranicy? Uwaga, możesz nawet stracić samochód!

Znalazłeś w skrzynce pocztowej mandat za przekroczenie prędkości podczas wakacji we Włoszech? Lepiej go nie ignoruj, bo to, że jesteś daleko, nie oznacza, że tamtejsza policja machnie na wykroczenie ręką albo przewinienie szybko się przedawni. Warto taki mandat traktować poważnie.

Fotoradar w Niemczech
Canetti / Shutterstock
Fotoradar w Niemczech

Mandat za wykroczenie za granicą może oznaczać znacznie większy wydatek niż w Polsce. Mimo to nie należy się od niego wymigiwać, bo mogą dosięgnąć nas nie tylko karne odsetki, ale też inne nieprzyjemności. Od 2015 r. obowiązuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2015/413, ustanawiająca zasady transgranicznej wymiany danych dotyczących przestępstw i wykroczeń drogowych. Zanim została wprowadzona, kierowcy mogli czuć się bardziej bezkarni, bo brakowało odpowiednich narzędzi i procedur do identyfikacji kierowców. Dziś wygląda to zupełnie inaczej.

Zobacz także: Tak działa nowe prawo: dostał 500 zł mandatu, bo nie trzymał obu rąk na kierownicy

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Uwaga — tam mandat może wzrosnąć

Każdy kraj ma swoje zasady dotyczące płacenia mandatów przez cudzoziemców. Jak podaje Interia, np. we Włoszech możemy liczyć na zniżkę, jeśli mandat zapłacimy na miejscu. Jeśli w ciągu 60 dni — zapłacimy pełną jego kwotę, a opóźnienie może skutkować jej podwojeniem. Jeśli dostaniemy wezwanie do zapłaty z Holandii, musimy się liczyć z wyższą kwotą mandatu niż bazowa. Podobnie działa to we Francji — mandat rośnie wraz z upływem czasu i może okazać się nawet kilkakrotnie wyższy niż pierwotnie wystawiona kara. Niezapłacone mandaty przekazywane są naszym służbom i to one zajmują się ściąganiem kar. Sprawa może trafić do sądu, a w konsekwencji — do komornika, który ściągnie zaległą kwotę z naszego majątku.

Na Słowacji policja może zatrzymać prawo jazdy, jeśli zatrzymany kierowca nie zapłaci mandatu na miejscu. Dostaje się wtedy dokument zastępczy i 15 dni na opłacenie zaległości.

Jak informuje Interia, ponowne wybranie się do kraju, w którym nie zapłaciło się nałożonego mandatu, może skutkować wysokimi odsetkami, a nawet zarekwirowaniem samochodu.

Zobacz także: Potwierdzone — policjanci wlepiają mandaty 4 tys. zł za zły kąt

Jak powinien wyglądać list z zagranicznym mandatem? Musi przyjść nie później niż w ciągu 180 dni od wykroczenia. Powinien mieć formę listu poleconego z potwierdzeniem odbioru i być przetłumaczony na język zrozumiały dla osoby ukaranej, np. na język polski. Tłumaczenie nie musi obejmować całego dokumentu, wystarczy przekład najistotniejszych informacji.

BMi
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków