Do tego bardzo groźnego zdarzenia doszło w piątek 10 marca na drodze krajowej nr 92 w rejonie miejscowości Lutol Suchy (woj. lubuskie). Kierujący samochodem ciężarowym 55-latek z potężnym impetem wjechał w opuszczone rogatki na przejeździe kolejowym.

Zobacz: Po 20 latach wyciągnęli Acurę NSX z dna rzeki. Znalazł się kupiec

Ciężarówką staranował opuszczone rogatki

Umiejscowiony tam sygnalizator świetlny pokazywał migające czerwone światło, które nakazywało do zatrzymania się. Rozpędzony DAF wyłamał opuszczone rogatki, a niedługo po tym przejechał tamtędy pociąg. 55-letni mężczyzna może więc mówić o sporym szczęściu. W starciu z pędzącym pociągiem nie miałby zbyt dużych szans na wyjście bez szwanku.

Wyłamane rogatki
Wyłamane rogatki
Wyłamane rogatki
Wyłamane rogatki

Przeczytaj: Bus w lesie wydał im się podejrzany. Kierowca od razu się przyznał

Chwilę później na miejscu zdarzenia pojawiła się policja. Kierowca nie potrafił wytłumaczyć funkcjonariuszom, dlaczego doprowadził do tak niebezpiecznej sytuacji. Co ciekawe, chwilę wcześniej odbywał on określoną przepisami przerwę. Zgodnie z nowym taryfikatorem 55-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości trzech tys. zł. Ponadto na jego konto trafiło 15 punktów karnych.

Kierowca DAF-a rozmawiający z policją
Kierowca DAF-a rozmawiający z policją

Sprawdź: Pilot rozbił śmigłowiec, z którego monitorował prędkość. Był pod wpływem narkotyków

Policja apeluje

Policjanci z województwa lubuskiego apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach przejazdów kolejowych. Zderzenie samochodu z pociągiem w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Policyjne statystyki wskazują, że od trzech lat na lubuskich przejazdach kolejowych co roku ginie przynajmniej jedna osoba.

Przed wjechaniem na tory kierowcy muszą upewnić się, czy nie zbliża się pociąg. Ponadto kierującym na przejeździe kolejowym zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd.