Ogólnopolski strajk rolników rozpoczął się w piątek 9 lutego 2024 r. i według zapowiedzi we wtorek 20 lutego 2024 r. miał dotrzeć do stolicy kraju. Ponieważ jednak tego dnia rolnicy będą blokowali drogi w całej Polsce, w tym trasy dojazdowe do Warszawy, zapowiadana blokada miasta odbędzie się tydzień później, czyli 27 lutego 2024 r.

Protest rolników 20 lutego. Gdzie odbędą się blokady?

"Będą blokowane nie tylko przejścia graniczne, ale również węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich" zapowiadali już wcześniej rolnicy. Skalę protestu najlepiej ukazuje jednak aktualizowana na bieżąco mapa przygotowana przez Instytut Gospodarki Rolnej, na którą naniesiono punkty, w których odbędą się blokady.

Z planu rolników wynika, że demonstranci zablokują m.in. wjazd na autostradę A2 na węźle w Skierniewicach. Pojawią się także w pobliżu przecięcia drogi krajowej numer 70 i autostrady A2. Zablokowana zostanie również droga S17 z Warszawy do Lublina. 20 lutego rolnicy zablokują także cztery polsko-ukraińskie przejścia graniczne: Hrebenne, Medyka, Korczowa i Dorohusk.

Do tej pory na mapie oznaczono ponad 200 miejsc, w których będą protestować rolnicy. Mapa cały czas jest aktualizowana.

Co doprowadziło do protestu rolników?

Producenci rolni w Polsce zmagają się z trudnościami spowodowanymi nadmiernym napływem towarów z Ukrainy. Jeden z kluczowych postulatów strajku generalnego jest uszczelnienie handlu z naszymi sąsiadami.

Rolnicy mają też poważne zastrzeżenia do Zielonego Ładu, czyli pakietu inicjatyw Unii Europejskiej mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Proponowane zmiany wymagają bowiem ograniczenia stosowania pestycydów i nawozów, a także wprowadzają politykę "od pola do stołu", co znacznie podnosi koszty produkcji rolnej.

Strajki rolników odbywają się jednocześnie w kilku państwach Unii Europejskiej.