Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Od roku obowiązuje nowe prawo. Chodzi o tablice rejestracyjne

Od roku obowiązuje nowe prawo. Chodzi o tablice rejestracyjne

Zapowiadana zmiana przepisów Kodeksu karnego stała się faktem. Od 1 października 2023 r. kradzież tablic rejestracyjnych jest przestępstwem, a nie jak dotychczas wykroczeniem. Tak samo traktowane jest korzystanie z tablic nieprzypisanych do danego pojazdu, podrobionych i przerobionych. Czy wpłynęło to na zmniejszenie liczby dokonywanych kradzieży?

Po zmianie przepisów kradzież tablic rejestracyjnych jest przestępstwem
Po zmianie przepisów kradzież tablic rejestracyjnych jest przestępstwemŹródło: Shutterstock / daily_creativity
  • Kradzież tablic rejestracyjnych od 1 października 2023 r. jest przestępstwem, a nie wykroczeniem
  • Korzystanie z tablic nieprzypisanych do pojazdu, podobnie jak przerabianie tablic również podlega karze
  • Część kierowców wykorzystywało kradzione lub przerobione tablice, aby kraść paliwo lub uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości

Wielu kierowców skarżyło się na kłopoty, z jakimi musieli mierzyć się z pozornie błahego powodu. Kradzież tablic rejestracyjnych uchodziła bowiem za niezbyt uciążliwą, ale dla właściciela pojazdu oznaczała konieczność zdobywania nowych tablic i rodziła ryzyko, że te skradzione zostaną wykorzystane do oszustwa, np. kradzieży paliwa.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Ministerstwo Sprawiedliwości walczy z plagą kradzieży tablic

I faktycznie z takimi przypadkami policjanci mieli wielokrotnie do czynienia, a sygnały o coraz częstszym procederze kradzieży tablic i wykorzystywaniu ich m.in. przy kradzieży paliwa dotarły do resortu sprawiedliwości. Ten, chcąc ukrócić przestępczy proceder, przy okazji nowelizacji Kodeksu karnego wprowadził nowe zapisy.

Już od 1 października 2023 r. kradzież tablic rejestracyjnych jest przestępstwem, a nie jak dotychczas wykroczeniem. Art. 306c § 1 Kodeksu karnego stanowi:

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ministerstwo Sprawiedliwości poszło jednak o krok dalej. Zgodnie z § 2 tego artykułu

Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Koniec korzystania z tablic "kolekcjonerskich"?

Drugi z paragrafów może wydawać się zbyt rygorystycznym zapisem, bo praktycznie całkowicie eliminuje możliwość używania tablic określanych jako "kolekcjonerskie". W rzeczywistości zdarzały się przypadki, że przestępcy zamawiali tzw. kolekcjonerskie tablice do samochodów mocno zbliżonych wyglądem do aut z numerami, które właściciel auta uzyskał podczas rejestracji pojazdu. Wtedy oszuści mogli niemal bezkarnie przekraczać prędkość lub kraść paliwo, bo i tak konsekwencje ich działania odczuwał właściciel auta, który nie miał z tym procederem żadnego związku.

Warto wspomnieć również o karze za przerabianie tabli rejestracyjnych. Część kierowców chcąc uniknąć mandatu za zbyt szybką jazdę, zmieniała znaki na rejestracjach, bo dzięki temu zdjęcia z fotoradarów stawały się bezużyteczne. Teraz takie działanie będzie przestępstwem, a osoba, która dopuści się tego przestępstwa, musi liczyć się z karą więzienia.

Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków