• Klasyczna japońska terenówka wyróżniona w Australii edycją specjalną na 70-lecie modelu
  • Spośród 600 samochodów limitowanej serii aż 520 to pikapy – z podwójną lub pojedynczą kabiną
  • Turbodiesel 4.5 V8 rozwija moc 205 KM, o napędzie hybrydowym na australijskiej ziemi nie ma mowy
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Toyota Land Cruiser narodziła się w Japonii w 1951 r. jako Toyota BJ. Trzy lata później model otrzymał nazwę, którą nosi do dziś. Toyota Land Cruiser zyskała sławę dzielnego off-roadera, zapuszczającego się tam, gdzie tylko nieliczni się ośmielają. W 1984 r. pojawiła się seria 70. Dwa lata temu Toyota świętowała 10 mln sprzedanych Land Cruiserów wszystkich serii i generacji.

Na 70-lecie Land Cruisera Australijczycy przygotowali edycję limitowaną do 600 sztuk serii 70, z czego 320 to pikapy z podwójną kabiną, 200 z pojedynczą kabiną, a 80 – zabudowane terenówki. Zmiany stylistyczne są subtelne, ale jednak wyraźnie widoczne w przedniej części nadwozia.

Toyotya Land Cruiser serii 70 70th Anniversary – kolor czarny to nowy chrom

Specjalną edycję wyróżnia przeprojektowany grill z napisem Toyota, w kolorze czarnym, podobnie jak przedni zderzak i nadkola. Ciemne są również 16-calowe felgi i obwódki reflektorów, a światła drogowe i przeciwmgielne zostały zmodernizowane i wyposażone w technologię LED. Nie mogło oczywiście zabraknąć jubileuszowych emblematów "Heritage" i "70th Anniversary".

W kabinie Toyoty Land Cruiser serii 70 70th Anniversary również dużo czerni – na tapicerce, skórzanej kierownicy rodem z Hiluxa, drążku zmiany biegów. Kokpit zyskał także dekoracje imitujące drewno w stylistycznej harmonii z czarnymi i srebrnymi akcentami. Na konsoli środkowej umieszczono dwa dodatkowe porty USB i dwa uchwyty na kubki.

Toyota Land Cruiser serii 70 70th Anniversary jest rasową, zbudowaną na ramie terenówką – z reduktorem i blokadami mechanizmów różnicowych na przedniej i tylnej osi. W wyposażeniu standardowym jest snorkel. Z przodu pod maską pracuje turbodiesel V8 o pojemności 4,5 litra, mocy 205 KM i maksymalnym momencie obrotowym 430 Nm. Napęd przenoszony jest na 4 koła za pośrednictwem pięciobiegowej manualnej skrzyni biegów. Auto może pociągnąć 3,5-tonową przyczepę, a zbiornik paliwa mieści 130 l oleju napędowego.

Jubileuszowe Land Cruisery dostępne są w trzech kolorach: waniliowym, czerwonego wina i szarobrązowym. Auta zostały wyceniane na 80 050 dolarów (pojedyncza kabina), 82 600 dolarów (podwójna kabina) i 78 500 dolarów (kombi).