Auto Świat Wiadomości Aktualności Pierwszy polski samochód pojawi się na salonie w Genewie

Pierwszy polski samochód pojawi się na salonie w Genewie

Podczas tegorocznego salonu samochodowego w Genewia będziemy mieli polski akcent. Na targach zadebiutuje polski pojazd elektryczny – Triggo. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że samochód zaprojektował Sebastian Nowak, projektant scenografii do Wiedźmina i pojazdów do gry Cyberpunk 2077.

Triggo zadebiutuje podczas salonu w GenewieTriggo

Triggo to nie jest konwencjonalne auto, i to nie dlatego, że jest „elektrykiem”. To dwuosobowy pojazd, który można ulokować na granicy motocykla i samochodu. Według producenta, to pierwszy samochód na świecie, który dzięki zastosowaniu innowacyjnego mechanizmu umożliwiającego zmianę geometrii przedniego zawieszenia, pozwala kierowcy ominąć korki. Przednia oś pojazdu jest dynamiczna – w zależności od potrzeby zwęża się i rozszerza, dzięki czemu Triggo swobodnie porusza się między pasami ruchu zajętymi przez samochody i płynnie pokonuje trasę nawet wtedy, kiedy na drodze jest korek.

Co ważne samochód został zaprojektowany i zbudowany w całości w Polsce, a jego produkcja seryjna rozpocznie się w 2021 roku.

Przeczytaj też:

Samochód posiada dwa tryby jazdy: drogowy i manewrowy. W trybie drogowym szerokość przedniej osi wynosi 148 cm, a prędkość maksymalna to 90 km/h. Drugi to tryb manewrowy, w którym przednie zawieszenie zwęża się do zaledwie 86 cm, upodobniając Triggo do motocykla. Tutaj prędkość ze względu na bezpieczeństwo użytkowników jest ograniczona do 25 km/h. Prowadzenie nie wymaga umiejętności wykraczających ponad kierowanie standardowego samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki temu rozwiązaniu można szybciej ominąć uciążliwe korki.

Triggo - z myślą o taksówkach i carsharingu

Jak twierdzą twórcy, Triggo, od początku był on projektowany i dostosowywany do usług automatycznego wynajmu. W samochodzie zastosowano system baterii wymiennych, co pozwala na szybkie doładowanie pojazdu bez konieczności budowania drogiej infrastruktury ładowania, ograniczając ją do paru punktów zbiorczych rozlokowanych w strategicznych miejscach miasta.

Gdy bateria w danym pojeździe ulegnie wyczerpaniu, system powiadomi o tym odpowiednie służby, które dostarczą naładowany akumulator na miejsce i będą w stanie wymienić go w parę minut. Triggo ma także system drive-by-wire, dzięki któremu jest sterowany w pełni cyfrowo. Wprowadzenie auta do komercyjnego użytku przewidywane jest już w 2021 roku.

Od miesiąca prototypy Triggo można spotkać na ulicach Warszawy w ramach prowadzonych intensywnie przedhomologacyjnych testów drogowych. Twórcy zapowiadają, że niebawem pojazdy staną się stałym elementem miejskiego pejzażu nie tylko polskiej stolicy.

pik
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków