• Piesza zignorowała czerwone światło i z telefonem w ręce, będąc praktycznie niewidoczna, wbiegła pod nadjeżdżające auto. Samochód poruszał się z prędkością ok. 30 km na godz. i nie mógł uniknąć potrącenia
  • Jak wynika z policyjnych statystyk, tylko w 2022 r. piesi brali udział w ponad 4,7 tys. wypadków drogowych. Prawie pięć tys. z nich doznało różnego rodzaju obrażeń w tym 460 śmiertelnych
  • Wszyscy uczestnicy ruchu, zbliżając się do przejść, powinni zachować szczególną ostrożność. Tylko w ubiegłym roku na "zebrze" życie straciło ponad 160 osób, a 2,7 tys. zostało rannych
  • Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Kanał youtube'owy Stop Cham opublikował nagranie pokazujące konsekwencje pośpiechu i łamania przepisów przez pieszych. Autor nagrania zbliżał się z prędkością ok. 30 km na godz. do przejścia dla pieszych i świeciło się dla niego zielone światło. Nagle spomiędzy stojących przed i za przejściem aut wybiegła nastolatka. Choć kierowca próbował ratować się hamowaniem, potrącił dziewczynę, która wpadła mu aż na maskę, ale trzymanego w ręce telefonu, nie puściła. Jednak po chwili wstała i pobiegła dalej.

"Nic się jej nie stało. Dawałem jej znaki ręką, żeby się zatrzymała, ale machnęła ręką i poleciała dalej" relacjonuje autor nagrania.

Jak udało się ustalić naszej redakcji, do zdarzenia doszło 7 czerwca przy ul. Rolniczej na gdyńskim Witominie. Trasa ta jest oblegana przez kierowców, bo to najszybsza i najkrótsza droga w stronę centrum miasta.

Jak kierować samochodem, zbliżając się do przejścia — wyjaśniamy

Przejścia dla pieszych zazwyczaj są oznakowane specjalnymi znakami pionowymi oraz poziomym (tzw. zebra). Zbliżając się do takiego miejsca, kierowca powinien zmniejszyć prędkość i być gotowym do awaryjnego zatrzymania pojazdu, jeśli pojawi się przechodzień.

Jeszcze baczniej trzeba obserwować drogę w przypadku przejść dla pieszych w okolicach szkół i przedszkoli. Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, na jakie są narażeni. Często nie potrafią także ocenić ryzyka i konsekwencji. Dlatego w myśl aktualnych przepisów "pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju".

Jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych — wyjaśniamy

W myśl znowelizowanych przepisów pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu, z wyłączeniem tramwajów. Nie dotyczy to przejść z sygnalizatorami. Dlatego warto przypomnieć, jak należy bezpiecznie przechodzić przez przejście.

Aby przejść przez jezdnię, należy zatrzymać się przy jej krawędzi, spojrzeć w lewo, czy nie jedzie samochód, w prawo i jeszcze raz w lewo i spokojnie przejść. Nie należy biec, a idąc dokładnie obserwować drogę.

Potrącenia pieszych na pasach w Polsce — statystyka

Jak wynika z policyjnych statystyk, tylko w 2022 r. piesi brali udział w ponad 4,7 tys. wypadków drogowych (do 2,7 tys. z nich doszło na pasach). To ponad 22 proc. wszystkich wypadków w Polsce. W ich efekcie zginęło 460 osób, a obrażenia ciała różnego stopnia odniosło ponad 4,3 tys.