Proste komunikaty bezpieczeństwa tak, żartobliwe hasła zachęcające do bezpiecznych zachowań na drodze już nie — tak zakończyła się krótka, bo zaledwie trwając ok. miesiąca, historia kreatywnych haseł wyświetlanych na drogowych tablicach zmiennej treści.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Na taki pomysł, wzorując się na rozwiązaniu stosowanym już od 2017 r. w stanie Delaware, wpadł Departament Transportu stanu New Jersey w USA (podobne komunikaty można zobaczyć również w stanach Utah, Pensylwania, Kalifornia i Tennessee). W New Jersey komunikaty pojawiały się na 215 świetlnych tablicach ostrzegawczych rozmieszczonych przy drogach w całym stanie.

Jak pisze "The Philadelphia Inquirer", hasła typu “Get your head out of your apps” (dosł. Wyjmij głowę z aplikacji), "Nice car — did it come with a turn signal?" (dosł. Ładny samochód — czy ma kierunkowskaz?) czy "Hocus pocus, drive with focus" (dosł. Hokus pokus, skup się na jeździe) nie będą mogły się już pojawiać na tablicach.

Tak zdecydowała Federalna Administracja Autostradowa FHWA (Federal Highway Administration), która, chociaż nakazała zaprzestania ich wyświetlania, w żaden sposób nie uzasadniła swojej decyzji. W efekcie na tablicach świetlnych w stanie New Jersey będą mogły pojawiać się jedyni proste komunikaty typu "Buckle up" (dosł. Zapnij pasy), "Don't drink" (dosł. Nie pij).

Nie da się ukryć, że kreatywne komunikaty bezpieczeństwa zaskoczyły kierowców. "The Philadelphia Inquirer" wyjaśnia, że część kierujących początkowo myślała, że system został zhakowany.

Niezależnie od tego problemem okazało się również to, że teksty, które miały zachęcać do bezpiecznej jazdy, powodowały niebezpieczne zachowania, bo kierowcy w czasie jazdy robili zdjęcia komunikatów. To skłoniło Departament Transportu z New Jersey do opublikowania wpisu w serwisie Tweeter, na którym niezadowolony kot ostrzega kierowców, że jeśli ci nie przestaną robić zdjęć tablic podczas jazdy, wrócą stare komunikaty.