W stolicy Wielkiej Brytanii pojawił się pierwszy samochód na wodorowe ogniwa paliwowe dostępny dla każdego kierowcy. Toyota Mirai trafiła do floty wypożyczalni GreenTomatoCars i jest już udostępniona klientom. Jako pierwsza skorzystała z tej okazji pani Holly Tucker, która przejechała 16 km z Wimbledonu na West End, nie zużywając ani kropli benzyny.

Okres przedświąteczny, kiedy wszystkie ulice są zatłoczone, to świetny moment, żeby Mirai pokazał swoje atuty. Cicha praca napędu, płynne przyspieszenie, odzyskiwanie energii z hamowania i jazda bez emisji spalin doskonale się sprawdzają w miejskich korkach. Szkoda, że te setki tysięcy aut wiozących swoich właścicieli do centrów handlowych nie są napędzane wodorem. Święta w mieście bez hałasu i spalin byłyby o wiele przyjemniejsze.

„Prowadzenie Mirai było bardzo ekscytujące. To fantastyczne, że z rury wydechowej wylatuje tylko czysta para wodna. Brak spalin jest szczególnie ważny dla takiego miasta jak Londyn, który ma bardzo zanieczyszczone powietrze” – powiedziała Holly Tucker.

Mirai to pierwszy masowy samochód napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Średniej wielkości sedan wykorzystuje do produkcji prądu wodór. Energia wytworzona w ogniwach paliwowych zamontowanych pod siedzeniami zasila cichy, dynamiczny silnik elektryczny o mocy 155 KM. Samochód tankuje się tylko w 3 minuty. Zasięg na jednym tankowaniu wynosi od 550 do 700 km, a koszt jazdy jest porównywalny z jazdą benzynowym samochodem klasy średniej.

Firma GreenTomatoCars to jeden z pierwszych klientów w Europie, którzy kupili Toyotę Mirai. We flocie londyńskiej wypożyczalni pracują już dwa takie samochody. Wyróżnikiem GreenTomatoCars jest oferowanie klientom najbardziej oszczędnych samochodów i najnowocześniejszych technologii. Julia Thomas, dyrektor zarządzająca firmy, podkreśla, że londyńska wypożyczalnia chce jak najmocniej przyczynić się do stworzenia czystego transportu miejskiego przyszłości.

Do końca roku na drogach Wielkiej Brytanii pojawi się jeszcze 10 Mirai zamówionych przez brytyjskie firmy i instytucje. W Polsce samochód będzie dostępny prawdopodobnie w latach 2017-2018.